Poruchy nálady

Poruchy náladyPoruchy nálady sú charakteristické pre rôzne psychiatrické a duševné choroby. Poruchy nálady nazývame tiež aj ako zmeny nálady. Zväčša ide o striedanie depresie a eufórie.

Na tvári človeka si môžeme všimnúť, akú má náladu a čo prežíva. Mnoho ľudí trpí častými zmenami nálady, kedy sme v rozpakoch, čo skutočne prežíva – či je šťastný alebo naopak smutný. Tento článok bude venovaný práve poruchám nálady, kde si objasníme vznik a liečbu takýchto stavov.

Príčiny porúch nálady:


1. Mániodepresívna psychóza

Ide o psychiatrickú chorobu, ktorá je charakteristická práve zmenami nálady. Presná príčina mániodepresívnej psychózy nie je známa, ale dokázalo sa, že veľký vplyv na tom majú gény.

Zmeny nálady prebiehajú v dvoch fázach – depresívna a manická fáza.

Počas depresívneho obdobia má pacient klasickú depresiu spojenú s úzkosťou. V takomto prípade stráca záujem, nič ho nebaví, pociťuje smútok a stráca zmysel života, čo môže u neho vyvolať samovražedné myšlienky.

Manické obdobie je presným opakom. Pacient je optimistický a plný energie. Jeho sebavedomie vzrastie a má pocit, že všetko dokáže.

V mnohých prípadoch začne mať bláznivé nápady, kedy môže utratiť peniaze na rôzne zbytočnosti. Preto môže škodiť nielen sebe, ale aj svojej rodine a blízkym.

2. Depresia

Depresia je duševná porucha, pri ktorej sa človek cíti neustále smutný, beznádejný, odrádzaný a stráca záujem o aktivity.

Tieto príznaky zasahujú do každodenného života, práce a priateľstva. Aj preto môže depresia spôsobiť zmeny nálady, ktoré sú však dlhodobé.

3. Predmenštruačný syndróm

Predmenštruačný syndróm (PMS) je stav veľmi častý a nejde v podstate o chorobu. Je dôsledkom hormonálnych zmien v tele ženy, ku ktorým dochádza počas menštruačného cyklu.

Nestále hladiny hormónov spôsobia, že žena je nervózna, emočne labilná, podráždená a reaguje na situácie agresívne alebo s plačom. 

4. Laktačná psychóza (popôrodná psychóza)

Popôrodná psychóza je psychiatrická porucha, ktorá vzniká u niektorých žien v šestonedelí.

Príčinou vzniku sú silné hormonálne zmeny v tele ženy, ktoré narušujú vnímanie, emócie a rozhodovanie ženy. Často sa to podobá mániodepresívnej poruche.

5. Schizofrénia

Ide o psychiatrickú chorobu, ktorá je spojená s rozpadom osobnosti.

Prejavuje sa vznikom bludov a halucinácií, ale aj zmenami nálady. Za vznikom tohto ochorenia stoja zväčša gény.

6. Delírium

Delírium je porucha vedomia, ktorá vznikne náhle.

Prejavuje sa rozrušenosťou, poruchami pamäti, zmenami emócií (radosť, zlosť, agresivita), zvýšenou aktivitou (krik, napádanie iných osôb, nezmyselné činnosti a snaha utiecť) a halucináciami. Po prebratí z takéhoto stavu si dotyčný väčšinou nič nepamätá.

7. Poškodenie mozgu

Poškodenie mozgu môže byť následkom alkoholizmu, cievnej mozgovej príhody a vážnymi poraneniami hlavy.

Dôsledkom môže byť porucha nálady.

8. Návykové látky

Užívanie návykových látok dokáže stimulovať mozog a jeho funkcie. Medzi takéto látky patrí alkohol alebo drogy. Zväčša sa to prejavuje rozpadom osobnosti a agresívnym správaním.

Okrem týchto látok existujú aj psychoaktívne látky, ktoré taktiež ovplyvňujú naše správanie. Sem zaradíme otravy niektorými rozpúšťadlami, ako sú étery, estery a glykoly.

9. ADHD

ADHD je porucha pozornosti spojená s hyperaktivitou. Niekedy sa táto porucha nazýva aj ako ľahká mozgová dysfunkcia.

Toto ochorenie môžeme spozorovať u deťoch, ktoré majú poruchy učenia, agresívneho správania, koncentrácie, reči a nálady. Aj preto ide o chorobu, ktorej príznaky sú viditeľné najviac na školopovinných deťoch, no neskôr sa stabilizuju.

Za toto ochorenie zväčša nemôže dieťa ani vonkajšie faktory, ale práve genetické činitele.

Diagnostika

Presnú diagnózu stanoví lekár, ktorému postačí rozhovor s vami ohľadom vašich príznakov a váš zdravotný záznam.

V niektorých prípadoch je ťažké dostať človeka na vyšetrenie ku psychológovi, pretože nemá dôveru voči cudzím ľuďom.

Niekedy môže lekár vykonať aj fyzické vyšetrenie, ale to v prípadoch, že za vznikom poruchy nálady je úraz hlavy.

Ako liečiť poruchy nálady

Základom je vyliečiť chorobu, ktorá spôsobuje poruchy nálady. Preto je liečba v niektorých prípadoch odlišná.

Pri psychiatrických ochoreniach na liečbu postačia lieky (antipsychotiká, antidepresíva a iné). V kombinácii s posedeniami u odborníka je liečba efektívna.

Ak zmeny a poruchy nálady spôsobujú návykové látky, jediným riešením bude vzdať sa ich.

V mnohých prípadoch je aj správny životný štýl dobrou voľbou. Spolu s užívaním doplnkov stravy sa môže vaša nálada zlepšiť, ale taktiež aj hladina hormónov v tele.

Kedy navštíviť lekára

Ak máte podozrenie, že vy alebo váš blízky má zmeny nálady, dohodnite si schôdzku so svojím lekárom alebo profesionálom v oblasti duševného zdravia. Keď ale nechcete navštíviť psychológa, postačí aj vyrozprávanie sa svojmu priateľovi, ktorému dôverujete.

Návšteva lekára sa odporúča u ľudí, ktorých emócie zasahujú do práce, vzťahov a spoločenských aktivít.

Je to z toho dôvodu, že keď človek zažíva niektorý z duševných stavov (hnev či úzkosť) urobí niečo, čo by v normálnej situácii nikdy neurobil.

Najhorším dôsledkom môže byť samovražda, respektíve aj vražda.

Pacienti, ktorí majú zmeny nálady a k tomu užívajú nadmerné množstvo alkoholu alebo drog, by mali taktiež navštíviť lekára.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button