Vyliec.sk > Príznaky > Hyperaktivita

Hyperaktivita

HyperaktivitaHyperaktivita je stav, ktorého charakteristickou vlastnosťou je nadmerne zvýšená aktivita. Nielenže ide o zvýšenú fyzickú aktivitu, ale aj psychickú prípadne kombináciu oboch typov.

V dnešnej dobe sa tento príznak vyskytuje najmä u detí. Za tým môžu stáť rôzne psychické poruchy, ktorých prítomnosť zapríčiňuje aj neschopnosť sa sústrediť. Hyperaktivita sa môže vyskytnúť aj u dospelých, ktorá sa prejavuje hlavne v podobe depresie a úzkosti. Tieto dva stavy môžu viesť až k zneužívaniu alkoholu a drog.

Hyperaktivita má okrem nadmernej aktivity mnoho ďalších charakteristík, ako je agresívne správanie, výbušnosť a nesústredenosť. Agresivita môže mať za následok narušenie vzťahov či už v rodine, alebo v priateľstve. Často sa to môže prejaviť nehodami alebo zraneniami, za čo vo veľkej miere prispieva práve aj porucha pozornosti. Preto je dobré vedieť, čo stojí za vznikom nadmernej aktivity.

Hyperaktivita a jej príčiny:


1. ADHD

ADHD je porucha pozornosti spojená práve s hyperaktivitou. Ide o najčastejšiu príčinu vzniku hyperaktivity. Niekedy sa táto porucha nazýva aj ako ľahká mozgová dysfunkcia.

Toto ochorenie môžeme spozorovať u deťoch, ktoré majú poruchy učenia, agresívneho správania, koncentrácie, reči a nálady. Aj preto ide o chorobu, ktorej príznaky sú viditeľné najviac na školopovinných deťoch, no neskôr sa stabilizuju. Za toto ochorenie zväčša nemôže dieťa ani vonkajšie faktory, ale práve genetické činitele.

2. Hypertyreóza

Hypertyreóza sa vyznačuje nadmernou tvorbou hormónov štítnej žľazy. Hyperaktivita sa vyskytuje v súvislosti s nekľudom, nervozitou a poruchami pozornosti. Ak je produkcia hormónov príliš vysoká, človek nielenže má tieto príznaky, ale môžu sa u neho vyskytnúť aj poruchy nálad a zrýchlená reč.

3. Mániodepresívna psychóza

Maniodepresívna psychóza je psychiatrické ochorenie, ktoré sa prejavuje rýchlou zemnou nálad – striedanie depresie a mánie.

Depresívna fáza zodpovedá klasickej depresii, ktorá sa spája so smútkom, neaktivitou a stratou záujmu a stratou zmyslu života.

Manické obdobie je pravým opakom, kedy je človek optimistický a plný energie. Práve v tejto fáze sa objavuje hyperkativita, vďaka ktorej má človek pocit, že dokáže čokoľvek.

4. Delírium

Delírium je porucha vedomia, ktorá vznik náhle. Prejavuje sa rozrušenosťou, poruchami pamäti, zmenami emócií (radosť, zlosť, agresivita), zvýšenou aktivitou (krik, napádanie iných osôb, nezmyselné činnosti a snaha utiecť) a halucináciami. Po prebratí z takéhoto stavu si dotyčný väčšinou nič nepamätá.

Diagnostika

Ak máte príznaky hyperaktivity, povedzte to svojmu lekárovi. Váš lekár vám bude klásť otázky o vašich príznakoch, pričom sa zameria na to, kedy začali príznaky a na akékoľvek nedávne zmeny vo vašom celkovom zdraví. Bude sa tiež pýtať, či užívate niektoré lieky na liečbu zdravotného alebo duševného zdravia.

Odpovede na tieto otázky pomôžu lekárovi určiť, o aký typ hyperaktivity sa jedná. Avšak, môžu byť potrebné aj vzorky krvi či moču (najmä vtedy, keď je podozrenie na zvýšenú hladinu hormónov). Na základe typu hyperaktivity určí aj presnú príčinu a následne aj liečbu.

Ako liečiť hyperaktivitu

V mnohých prípadoch na liečbu postačia rôzne lieky, ktoré vám predpíše lekár. Napríklad, ak za vznikom hyperaktivity stojí hypertyreóza, budete užívať lieky, ktoré znižujú tvorbu hormónov štítnej žľazy.

Hyperaktivita sa môže týkať aj emočnej poruchy. V takom prípade vám bude odporúčené navštevovať posedenia s odborníkom na duševné zdravie.

Nadmerná aktivita sa dá u detí liečiť aj bez pomoci liekov. Ide tu však o veľkú dávku trpezlivosti, ktorú budete potrebovať na usmernenie vášho dieťaťa tou správnou cestou. Spolu s odbornou terapiou bude potrebné pomôcť vášmu dieťaťu s učením a koncentráciou. Po čase sa to môže zlepšiť, avšak netreba prestať, pretože sa môže ľahko dostať do starých koľají.

Taktiež treba dodať, že počas liečby sa neodporúča užívať kofeín, pretože dokáže povzbudiť organizmus a dodať energiu.

Kedy navštíviť lekára

Nadmerná fyzická aktivita nie je v súčasnosti vôbec zriedkavé ochorenie. Vyskytuje sa najmä u detí. Preto sa odporúča zájsť z vaším dieťaťom k odborníkovi, pretože ak sa nebude niečo s tým robiť, môže to mať veľký vplyv na jeho budúcnosti, ktorá nemusí byť zrovna dvakrát ružová.

U dospelých sa skôr prejavuje nadmerná psychická aktivita, ktorá je spojená s depresiou a úzkosťou. Mnoho ľudí nerieši tieto dva stavy, a preto nevyhľadávajú lekára. Ale depresia a úzkosť sa môžu rozvíjať, čo môže mať za následok stratu radosti zo života, ale aj samovražedné sklony.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie výživové doplnky. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!

Všeobecne sa odporúča navštíviť lekára nielen u detí, ale aj u dospelých s hyperaktivitou.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.