Vyliec.sk > Choroby > Laktačná psychóza

Laktačná psychóza

Laktačná psychózaLaktačná psychóza je známa aj pod názvom popôrodná psychóza. Ide o psychiatrickú poruchu, ktorá vzniká u niektorých žien v šestonedelí, a ktorá môže mať veľmi tragické následky.

Príčiny vzniku laktačnej psychózy


Príčinou sú veľmi silné hormonálne zmeny v tele ženy v popôrodnom období, ktoré môžu niekedy významne narušiť vnímanie, emócie a rozhodovanie ženy. Citlivosť k týmto vplyvom je individuálna, riziko je vyššie u žien s už známymi psychiatrickými poruchami, napríklad s už existujúcimi ťažšími depresiami.

Laktačná psychóza sa môže však rozvinúť aj u žien do tej doby úplne normálnych. Vyššie riziko laktačnej psychózy je u prvorodičiek. Výskyt je len asi u jednej ženy z tisíc.

Prejavy

Laktačná psychóza môže mať viac podôb, ktoré sú podobné epizódam maniodepresívnej psychózy. Niektoré ženy začnú byť výrazne depresívne, spomalené, s halucináciami, v opačných prípadoch sa objavuje nenormálna aktivita, eufória, zrýchlená reč a výrazne zvýšená dráždivosť.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Typické sú poruchy pamäti a náhle zmeny nálad a ďalšie psychotické prejavy, ktoré môžu ženu i jej dieťa ohroziť na zdraví alebo na živote. V stave laktačnej psychózy je totiž zvýšené riziko samovraždy postihnutej ženy alebo vraždy svojho vlastného dieťaťa, hoci sa našťastie jedná o úplne raritné tragédie.

Diagnostika

Na diagnózu možno pomýšľať u ženy po pôrode a šestonedelí, pri ktorej sa začnú objavovať popísané poruchy správania a emócií. Stanovenie diagnózy je vecou psychiatra.

Liečba laktačnej psychózy

Dôležitá je psychiatrická terapia, niekedy je nutné nasadiť lieky zo skupiny antipsychotík a liekov stabilizujúcich náladu (napríklad preparáty lítia, ako je Lithium carbonicum).

Pomerne dobrý efekt má popisovaná aj liečba elektrošokmi, ale k nej sa pristupuje až u ťažších prípadov. Dobrou správou je, že pri včasnej terapii príznaky popôrodnej psychózy väčšinou rýchlo ustupujú.

Laktačná psychóza

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.