Vyliec.sk > Syndrómy > Predmenštruačný syndróm (PMS)

Predmenštruačný syndróm (PMS)

Predmenštruačný syndrómPredmenštruačný syndróm (PMS) je stav veľmi častý a nejde v podstate o chorobu ako takú. Je dôsledkom hormonálnych zmien v tele ženy, ku ktorým dochádza počas menštruačného cyklu a je nepríjemný pre ženu a aj pre jej blízke okolie. Zaujímavé informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tohto syndrómu sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

Predmenštruačný syndróm a jeho príčiny


Príčinou sú hormonálne zmeny počas menštruačného cyklu, ktoré sa cyklicky opakujú. Príznaky vznikajú zvyčajne niekoľko dní (až týždňa) pred menštruáciou. Niektoré ženy predmenštruačným syndrómom vôbec netrpia, u niektorých sú prejavy mierne a u niektorých až neznesiteľné.

Dôvodom môže byť určitá individuálna odolnosť, ktorá je geneticky podmienená. Zhoršenie príznakov sa môže objaviť v dôsledku stresu, požitia alkoholu, nadmerného množstva kávy a ďalších nápojov obsahujúcich kofeín.

Prejavy

Príznaky sú u každej ženy iné a zahŕňajú nepríjemné psychické i fyzické stavy. Ženy bývajú nervózne, emočne labilné (teda viac ako zvyčajne), podráždené, majú tendenciu reagovať agresívne alebo plačom.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

PMSČasto sa sťažujú na únavu, nevýkonnosť, objavujú sa u nich bolesti hlavy charakteru migrén, stav je sprevádzaný stratou chuti na sex.

Z viac telesných príznakov sa môže objaviť nadmerné potenie, búšenie srdca, hnačka, zápcha, plynatosť, bolesti brucha a mnohé ďalšie.

Diagnostika

Diagnóza je v podstate jasná u ženy s vyššie spomínanými ťažkosťami, ktoré sa pravidelne vracajú v období pred začiatkom menštruácie. Žiadne objektívne vyšetrenie PMS ani nepotvrdí, ani nevylúči.

Liečba predmenštruačného syndrómu

Základom je odpočinok, telesné a psychické šetrenie a aspoň dočasný zákaz alkoholu a nápojov s kofeínom. Pri veľmi ťažkých prejavov sa môžu predpísať niektoré antidepresíva a lieky na upokojenie, pomerne uspokojivý efekt sa popisuje aj u hormonálnej antikoncepcie, ktorá zpravidelňuje a upokojuje menštruačný cyklus.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/premenstruacni-syndrom

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.