Vyliec.sk > Choroby > Hyperparatyreóza

Hyperparatyreóza

HyperparatyreózaHyperparatyreóza je označenie pre stav, kedy dochádza k nadmernej produkcii hormónu nazývaného parathormón (PTH) bunkami prištítnych teliesok. Povedzme si pár viet o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tohto problému.

Prištítne telieska sú štyri útvary, ktoré sa nachádzajú v štítnej žľaze. Ich bunky majú viac funkcií, nás však zaujíma najmä produkcia hormónu PTH. Tento hormón má nezastupiteľnú úlohu v metabolizme vápnika a kostí. Hlavným cieľom PTH je udržiavať dostatočne vysokú hladinu vápnika v krvi (kalciémiu). PTH vie zvyšovať hladinu vápnika tým, že riadi odvápňovanie kostí a uvoľňovanie vápnika do krvi. Okrem toho PTH stimuluje tvorbu vitamínu D, ktorý hladinu vápnika v krvi zvyšuje tiež (najmä zvýšením vstrebávania vápnika z čreva). Nadmerná sekrécia PTH môže vzniknúť sama od seba alebo ako reakcia na inú poruchu.

Hyperparatyreóza a jej príčiny:


1. Primárna hyperparatyreóza

V tomto prípade leží problém priamo v prištítnych telieskach. Zvyčajne sa jedná o nádor prištítnych teliesok (väčšinou nezhubný adenóm), ktorého bunky produkujú PTH v nadbytku. Vzácnejšie sa môže podobne správať aj zhubný nádor, ktorého bunky si schopnosť PTH uchovali.

2. Sekundárna hyperparatyreóza

V tomto prípade sa jedná o reakciu prištítnych teliesok na nízku hladinu vápnika v krvi. Je to pomerne logický stav - ak máme v krvi dlhodobo hypokalcémiu, snažia sa prištítne telieska koncentráciu vápnika zvýšiť. Typické je to u chronického zlyhania obličiek, kedy nízka hladina vápnika v krvi spôsobí nadmernú sekréciu PTH, ktorý koncentráciu vápnika viac či menej upraví.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

3. Terciárna hyperparatyreóza

Do tohto stavu môže prejsť predchádzajúci bod, ak sa situácia vymkne kontrole. Prištítne telieska sú stimulované k nadmernej tvorbe PTH, ich bunky sa množia a môžu prestať reagovať na riadiace mechanizmy nášho tela.

Prejavy

Pri primárnej hyperparatyreóze zvyčajne nájdeme zvýšenú koncentráciu vápnika v krvi (hyperkalcémiu), ktorá môže chorého aj výrazne ohroziť. Dominuje slabosť, únava, apatia, sklony k zápche, dochádza k zmenám na EKG a v závažných prípadoch môžu vzniknúť poruchy srdcového rytmu a v najhoršom prípade i zástava srdca.

Okrem toho sa môžu objaviť príznaky odvápňovania kostí - kosti sú mäkké, deformujú sa, ľahšie sa lámu, vznikajú teda tzv. patologické zlomeniny. U sekundárnej (a terciárnej) hyperparatyreózy je jej vyvolávateľom znížená hladina vápnika, vplyvom PTH sa vápnik skôr normalizuje a jeho vysoká hladina nie je pravidlom. Z toho dôvodu dominujú príznaky mäknutia kostí, ktorú odborne označujeme ako renálna osteodystrofia (obličková porucha kostného metabolizmu).

Diagnostika

Podozrenie na primárnu hyperparatyreózou môžeme objaviť pri náhodnom náleze hyperkalcémie v krvnom nábere. Najspoľahlivejšie je priame zhodnotenie koncentrácie PTH v krvi, odber je však zložitý a môže ľahko dochádzať k laboratórnym chybám.

Prištítne telieska si môžeme zobraziť pomocou ultrazvuku krku. Pri hodnotení nálezov je vhodné poznať funkciu obličiek a koncentráciu krvných fosfátov, lebo ich množstvo s koncentráciou vápnika významne koreluje (pri rastúcej koncetrácí vápnika klesá koncentrácia fosfátov a naopak).

Liečba

Liečime pochopiteľne vyvolávajúcu príčinu. U primárnej hyperparatyreózy je nutné odstrániť nádor. U sekundárnej hyperparatyreózy je nutné liečiť základné ochorenie, ktoré viedlo k hypokalciémii (napr. obličkové zlyhanie) a zvyčajne dodávame pacientovi vápnik a vitamín D. V niektorých prípadoch sa používa v liečbe zlúčenina cinakalcet, ktorá tlmí produkciu PTH (napr. liek Mimpara a Cinakalcet).

Hyperparatyreóza

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.