Vyliec.sk > Choroby > Nedostatok fosforu

Nedostatok fosforu

Nedostatok fosforuFosfor je prvok, ktorý má pre náš organizmus nevyhnutnú funkciu. Spolu s vápnikom je totiž vo forme fosforečného iónu (fosfátu) stavebným prvkom kostí a zubov. V potrave sa pomerne veľké množstvo fosforu vyskytuje v mäse, mlieku, vajciach a strukovinách. Nedostatok fosforu, aké sú príčiny tohto stavu, ako sa prejavuje, a ako ho liečiť a diagnostikovať?

Nedostatok fosforu a jeho príčiny


Príčinou môže byť nedostatočný príjem fosfátov v potrave, zvyčajne sa ťažšie formy nedostatku kombinujú s poruchou vstrebávania živín v tráviacom trakte alebo s chronickým alkoholizmom. Pokles množstva fosfátov v krvi, pozorujeme aj u podvyživených osôb, ktorým naraz dodáme veľké množstvo potravy (tzv. realimentačný syndróm) - fosfát sa spotrebováva v usilovnom bunkovom metabolizme pri dodaní chýbajúcich živín.

Pokles fosfátov v krvi môže byť spojený aj s nadmernou činnosťou prištítnych teliesok - hyperparatyreózou, kedy sa zvyšuje hladina vápnika v krvi. Súčin koncentrácií vápnika a fosfátov v krvi zostáva rovnaký, a preto v takom prípade klesne hladina fosforu.

Prejavy

Nedostatok fosforu podobne ako nedostatok vápnika vedie k poruchám stavby kostí a zubov. Zuby sa častejšie kazia, kosti strácajú svoju silu a ľahko sa lámu. Chorí tiež trpí stuhnutosťou a bolesťami kĺbov.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Ďalej bývajú prítomné nešpecifické príznaky, ako je únava a nechutenstvo. Fosfor má význam aj pre stabilitu červených krviniek a jeho výrazný nedostatok môže v niektorých prípadoch vyvolať chudokrvnosť kvôli ich zvýšenému rozpadu.

Pozn: U realimentačného syndrómu môže byť pokles fosforu tak náhly, že sa objavia nebezpečné príznaky ako sú poruchy srdcového rytmu a následná zástava srdca.

Diagnostika

Hladinu fosforu v krvi môžeme pomerne dobre zistiť z jednoduchého krvného náberu. Pochopiteľne je nutné si uvedomiť, že hladina krvného fosforu nemusí vždy korigovať s jeho celkovým množstvom v tele.

Liečba

Je potrebné zabezpečiť dostatočný príjem fosforu v potrave a ak to nie je možné, tak aspoň v potravinových doplnkoch. V tele sa nachádza viac ako pol kila fosforu a denný príjem fosforu u dospelého človeka je cca 800 miligramov denne.

K predávkovaniu fosforom síce nedochádza, na druhú stranu však jeho hladina úzko ovplyvňuje hladinu vápnika a to v nepriamej úmere - nadbytok fosforu má tendenciu spôsobiť zníženia hladiny vápnika v krvi so všetkými dôsledkami. Rovnako tak zvýšený príjem fosforu narušuje vstrebávanie železa a môže vyvolať aj príznaky jeho nedostatku.

Nedostatok fosforu

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.