Nedostatok fosforu

Nedostatok fosforuFosfor je prvok, ktorý má pre náš organizmus nevyhnutnú funkciu. Spolu s vápnikom je totiž vo forme fosforečného iónu (fosfátu) stavebným prvkom kostí a zubov. V potrave sa pomerne veľké množstvo fosforu vyskytuje v mäse, mlieku, vajciach a strukovinách. Nedostatok fosforu, aké sú príčiny tohto stavu, ako sa prejavuje, a ako ho liečiť a diagnostikovať?

Nedostatok fosforu a jeho príčiny


Príčinou môže byť nedostatočný príjem fosfátov v potrave, zvyčajne sa ťažšie formy nedostatku kombinujú s poruchou vstrebávania živín v tráviacom trakte alebo s chronickým alkoholizmom.

Pokles množstva fosfátov v krvi, pozorujeme aj u podvyživených osôb, ktorým naraz dodáme veľké množstvo potravy (tzv. realimentačný syndróm) – fosfát sa spotrebováva v usilovnom bunkovom metabolizme pri dodaní chýbajúcich živín.

Pokles fosfátov v krvi môže byť spojený aj s nadmernou činnosťou prištítnych teliesok – hyperparatyreózou, kedy sa zvyšuje hladina vápnika v krvi.

Súčin koncentrácií vápnika a fosfátov v krvi zostáva rovnaký, a preto v takom prípade klesne hladina fosforu.

Prejavy

Nedostatok fosforu podobne ako nedostatok vápnika vedie k poruchám stavby kostí a zubov. Zuby sa častejšie kazia, kosti strácajú svoju silu a ľahko sa lámu.

Chorí tiež trpí stuhnutosťou a bolesťami kĺbov.

Ďalej bývajú prítomné nešpecifické príznaky, ako je únava a nechutenstvo. Fosfor má význam aj pre stabilitu červených krviniek a jeho výrazný nedostatok môže v niektorých prípadoch vyvolať chudokrvnosť kvôli ich zvýšenému rozpadu.

Pozn: U realimentačného syndrómu môže byť pokles fosforu tak náhly, že sa objavia nebezpečné príznaky ako sú poruchy srdcového rytmu a následná zástava srdca.

Diagnostika

Hladinu fosforu v krvi môžeme pomerne dobre zistiť z jednoduchého krvného náberu.

Pochopiteľne je nutné si uvedomiť, že hladina krvného fosforu nemusí vždy korigovať s jeho celkovým množstvom v tele.

Liečba

Je potrebné zabezpečiť dostatočný príjem fosforu v potrave a ak to nie je možné, tak aspoň v potravinových doplnkoch. V tele sa nachádza viac ako pol kila fosforu a denný príjem fosforu u dospelého človeka je cca 800 miligramov denne.

K predávkovaniu fosforom síce nedochádza, na druhú stranu však jeho hladina úzko ovplyvňuje hladinu vápnika a to v nepriamej úmere – nadbytok fosforu má tendenciu spôsobiť zníženia hladiny vápnika v krvi so všetkými dôsledkami.

Rovnako tak zvýšený príjem fosforu narušuje vstrebávanie železa a môže vyvolať aj príznaky jeho nedostatku.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/nedostatek-fosforu

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button