Hypokalcémia (nízky vápnik)
Hypokalcémia čiže znížená koncentrácia vápnika v krvi môže byť veľmi závažný stav s možnými komplikáciami. Pred uvedením príčin tohto stavu je nutné spomenúť niekoľko informácií o význame vápnika a o udržiavanie jeho koncentrácii v krvi.
Vápnik sa v krvi nachádza v koncentrácii 2.2 až 2.6 milimólov na liter, pričom asi polovica tohto množstva je voľná a druhá polovica je viazaná na bielkoviny.
Najväčšie množstvo vápnika sa však nenachádza v krvi, ale v kostiach a kosti sú tak najväčšou zásobárňou vápnika v tele.
Koncentrácia vápnika v krvi je pomerne zložito riadená a existuje veľa faktorov, ktoré sa tohto konania zúčastňujú. Hladinu vápnika v krvi dokáže zvýšiť hormón parathormón a vitamín D, znižuje ju hormón kalcitonín.
Parathormón sa vytvára v prištítnych telieskach, čo sú štyri malé guľôčky v štítnej žľaze. Parathormón vie zvýšiť hladinu vápnika tým, že začne odvápňovať kosti, a tým, že zvýši tvorbu vitamínu D v tele.
Vitamín D prijímame v potrave, ale oveľa väčšie množstvo si ho sami vytvárame v našom tele. Proces účinnej formy je zložitý a prebieha v obličkách, pečeni a koži. Pre celý proces má veľký význam slnečné žiarenie. Vitamín D zvyšuje vstrebávanie vápnika črevnou sliznicou a trochu tlmí jeho vylučovanie obličkami.
Kalcitonín je tiež tvorený v prištítnych telieskach. Dokáže znížiť hladinu vápnika v krvi a je tak v podstate hormónom opačným k parathormónu.
Hladina vápnika však závisí aj na funkcií obličiek (vylučovanie vápnika do moču) a na hladine krvných fosfátov.
Pre vápnik a fosfáty platí v krvi pevná rovnováha – súčin ich koncentrácií je konštantný. Ak stúpne hladina krvných fosfátov, klesne hladina vápnika a naopak. (hypokalcémia)
Hypokalcémia a jej príčiny:
1. Hypopyratyreóza
Znížená tvorba parathormónu prištítnými telieskami spôsobuje pokles vápnika v krvi. Môže to byť spôsobené autoimunitným procesom, kedy sa v tele vytvoria protilátky proti bunkám prištítnych teliesok.
Prištítne telieska môžu prestať fungovať aj v prípade, že sa v nich začne abnormálne ukladať nejaká zlúčenina (železo u hemochromatózy, amyloid u amyloidózy, meď u Wilsonovej choroby a pod.).
Znížená funkcia prištítnych teliesok je často spojená s chirurgickými zákrokmi – buď po odstránení prištítnych teliesok (napr. pri ich rakovine) alebo po odstránení štítnej žľazy, ktoré by bolo spojené s poškodením či úplným odstránením všetkých 4 prištítnych teliesok.
Vzácne môže byť hypoparatyreóza aj vrodená ako súčasť mnohých geneticky podmienených porúch.
Pomerne známy je Di Georgeov syndróm, kedy dochádza k poruchám vývoja orgánov krčnej oblasti ako je týmus, štítna žľaza aj prištítne telieska.
2. Nedostatok vitamínu D
Vitamín D je pre správnu hladinu vápnika dôležitý. Pokiaľ je vitamín D v nedostatočnej dávke prijímaný v potrave alebo nedostatočne vyrábaný v našom tele, môže vzniknúť hypokalciémia. Nedostatočná tvorba vitamínu D môže byť daná ochorením pečene či obličiek, kde sa vitamín vytvára.
Ďalšou častou príčinou poruchy jeho tvorby je nedostatočné vystavovanie kože slnku – slnečné žiarenie je pre tvorbu vitamínu D nepostrádateľné.
Ako oveľa vzácnejšie príčiny možno okrajovo spomenúť aj rad vrodených geneticky podmienených vád, ktoré spôsobia zlú funkciu enzýmov podieľajúcich sa na tvorbe aktívneho vitamínu D.
3. Zlyhávanie obličiek
Pri zhoršovaní funkcie obličiek klesá vylučovanie fosfátov do moču. Ako sme si už povedali, je súčin koncentrácie fosfátov a vápnika v krvi konštantný. Pri zvýšení fosfátov preto začne klesať hladina vápnika.
Je však nutné podotknúť, že tento dlhšie trvajúci stav spôsobí reakciu organizmu, kedy dôjde k zvýšeniu aktivity parathormónu (sekundárny hyperparatyroidizmus) a koncentrácia vápnika v krvi začne naopak rásť, veľakrát za vzniku hyperkalcémie.
4. Hyperventilácia
Rýchle a hlboké dýchanie (ktoré je obvykle súčasťou hysterickej reakcie) spôsobí stav, ktorý vedie k zníženiu ionizovanej formy vápnika v krvi.
Celková koncentrácia vápnika je rovnaká, ale zmeny v organizme pri hyperventilácií vedú k tomu, že časť voľného funkčného vápnika sa naviaže na krvné bielkoviny.
To potom vedie k prejavom hypokalcémie, pričom typické je brnenie a kŕče končatín. Prerušenie hyperventilácie vedie zvyčajne k rýchlej úprave.
5. Ťažká akútna pankreatitída
Ťažko prebiehajúci zápal pankreasu býva spojený s poklesom krvného vápnika.
Zvýšené hladiny pankreatických enzýmov totiž štiepia tuky v tele na mastné kyseliny a tie sa s vápnikom vyzrážajú ako vápenaté soli.
6. Kostné metastázy
V prípade tzv. osteoblastických tumorov spôsobujú ich kostné metastázy abnormálnu novotvorbu kostného tkaniva, čo môže viesť k spotrebúvaní vápnika a poklesu jeho koncentrácia v krvi.
Osteoblastický charakter majú napríklad metastázy rakoviny prostaty. Nutné doplniť, že mnoho zhubných nádorov má úplne naopak tzv. osteoklastické metastázy, ktoré okolité kostné tkanivo odbúravajú a spôsobujú hyperkalcémiu.
7. Lieky
Niektoré lieky proti odvápňovaniu kostí (bisfosfonáty) môžu spôsobiť nedostatok vápnika v krvi. Patria sem napríklad lieky zo skupiny bisfosfonátov používané proti osteoporóze.
Hypokalcémia a jej prejavy
Narušenie neuromuskulárneho prenosu sa pri hypokalcémii prejavuje ako zvýšená dráždivosť – sú zvýšené svalové reflexy (napr. pozitívny Chvostekov príznak), objavujú sa kŕče.
Pomerne závažné sú sťahy svaloviny v dýchacích cestách, ktoré môžu vyústiť v dusenie.
Srdcový sval je postihnutý tiež. Môžu vznikať rôzne poruchy rytmu, ktoré môžu prejsť aj v zástavu srdca a smrť. Zvýšená je aj dráždivosť tráviaceho traktu, čo sa prejavuje hnačkami.
Chronická hypokalciémia môže byť spojená aj so zmätenosťou a demenciou, najmä u starých ľudí. Nedostatok vápnika v tele spôsobuje vznik lámavých nechtov.
Diagnostika
Dôležité je vyšetriť hladinu vápnika v krvi, význam má aj zhodnotenie hladiny parathormónu a fosfátov. Vyšetriť je vhodné aj funkciu obličiek.
Prištítne telieska a okolité tkanivá sa môžeme pokúsiť zobraziť pomocou ultrazvuku krku.
Hypokalcémia a jej liečba
Ak je to možné, liečime vyvolávajúcu príčinu. Vápnik môžeme v akútnom stave podať injekčne (Calcium gluconicum), pre trvalejšie doplňovanie môžeme využiť zlúčeniny vápnika v tabletovej forme.
Okrem podávania vápnika zvyčajne podávame aj vitamín D (napr. preparát Vigantol), ktorý vstrebávanie vápnika z čreva zvyšuje.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/nizky-vapnik-hypokalcemie
Použité zdroje: základné zdroje textu