Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.

Renálna osteodystrofia

Renálna osteodystrofiaRenálna osteodystrofia je zložito znejúce ochorenie, ktoré sprevádza zlyhávanie obličiek. Môžeme ho do slovenčiny preložiť ako obličkami spôsobenú poruchu kostí. Otázkou je, ako vlastne súvisia obličky s kosťami.

Základom k pochopeniu renálnej osteodystrofie je chápanie vzťahu medzi vápnikom a fosfátmi. Vápnik sa nachádza v určitej koncentrácii v krvi, ale najväčšie množstvo je ho uložené v kostiach.

Na zvyšovanie hladiny vápnika v krvi sa podieľa hormón zvaný PTH (parathormón), ktorý zvyšuje odbúravanie kostí a uvoľňovanie vápnika do krvi.

Pomerne zvláštny je vzťah medzi krvným vápnikom a fosfátmi. Platí totiž, že súčin ich koncentrácií musí byť vždy konštantný. To znamená, že pri zvýšení hladiny vápnika klesne hladina fosfátov a naopak.

Príčiny renálnej osteodystrofie


Akonáhle si uvedomíme vyššie uvedené informácie, je to v podstate jednoduché. Zlyhávajúce obličky nedokážu tak dobre vylučovať fosfáty do moču a fosfáty sa začnú hromadiť v krvi. To vedie k poklesu krvného vápnika (vzniká hypokalciémia).

Ako obranná reakcia sa aktivujú prištítne telieska a začnú tvoriť veľké množstvo parathormónu – tento stav označujeme ako sekundárnu hyperparatyreózu.

Hladina vápnika v krvi síce stúpne, ale cenou za to je masívne odvápňovanie kostí.

Prejavy

Renálna osteodystrofia sa okrem prejavov typických pre zlyhávanie obličiek u týchto pacientov prejavuje aj kostnými ťažkosti, ktoré sú dané ich rednutím, stratou kostnej štruktúry a pevnosti.

Objavujú sa bolesti kostí a kĺbov, mäkké kosti sa ľahšie deformujú a lámu.

Diagnostika

U pacienta so zlyhávaním obličiek a vyššie uvedenými ťažkosťami nájdeme v krvi zvýšené množstvo parathormónu.

Hladina vápnika môže byť nízka (pri nedostatočnej kompenzácii) či relatívne normálny (pri dobrej kompenzácii). Súčasťou vyšetrenia by pochopiteľne malo vyšetrenie funkcie obličiek a zistenie koncentrácie fosfátov v krvi.

Liečba

Lieči sa celkovo zlyhávanie obličiek, ktoré je za celý stav zodpovedné. Pacient by mal v diéte prijímať menej fosfátov, naopak sa podáva vápnik a vitamín D v snahe zvýšiť hladinu vápnika v krvi a tým utlmiť tvorbu PTH.

Vhodným doplnkom sú aj lieky, ktoré dokážu znížiť množstvo fosfátov v organizme (napríklad Renvela, Fosrenol a Renagel).

Zdroj: https://www.stefajir.cz/renalni-osteodystrofie

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button