Zlý vývoj zubov

Zlý vývoj zubovZlý vývoj zubov je príznak, ku ktorému dochádza najmä počas detstva. V tomto období totiž rastú nielen zuby, ale celé telo. Preto je potrebné prijať dostatok živín, minerálov a vitamínov. Dôležitý je najmä vápnik, ktorý je súčasťou zubov a kostí. Jeho nedostatok sa prejaví práve na týchto miestach. Aké sú ďalšie príčiny a v čom spočíva ich liečba? Odpovede na tieto otázky sa dočítate v tomto článku.

Zlý vývoj zubov môže mať mnoho podôb – chýbajúce zuby, nadbytočné zuby, abnormálna veľkosť zubu, netradičný tvar a povrch zubu, nepravidelné usporiadanie či zaferbenie zubu.

Príčiny zlého vývoja zubov:


1. Nedostatok živín

Zlý vývoj zubov súvisí najmä s nedostatkom živín. Medzi takéto živiny patrí najmä vápnik, ktorý je zastúpený najmä v kostiach a zuboch.

Ďalšími látkami je aj horčík, fosfor či vitamín D. Tieto minerály zabezpečujú správny vývoj a rast zubov. Ich dostatok v tele je prospešný aj na prevenciu pred vznikom zubného kazu.

Vitamín D je známy najmä svojím vplyvom na horčík a vápnik. Dokáže totiž zabezpečiť ukladanie týchto minerálov do kostí a zubov.

2. Nedostatočná ústna hygiena

Nielen nedostatok stavebných látok zubného tkaniva zapríčiňuje zlý vývoj zubov, ale aj nedostatočná hygiena ústnej dutiny.

Dôsledkom toho je aj väčšia kazivosť zubov, ktorá sa nezaobíde bez bolesti zubov.

U detí sú zubné kazy vážnym problémom, pretože ovplyvňujú stavbu vyvíjajúceho sa zuba. Ďalšou komplikáciou zle ústnej hygieny je vznik zápalu ďasien, paradentózy či zápachu z úst.

3. Ochorenia zubnej skloviny

Amelogenesis imperfecta je dedičné ochorenie, ktorého podstatou je nedokonalý vývin zubnej skloviny. Tá je totiž mäkká a zafarbená dožlta až dohneda.

Dentinogenesis imperfecta je taktiež dedičné ochorenie, ktoré spočíva v zníženej tvorbe zubného tkaniva.

Príznakmi ochorenia sú malé a hrboľaté zuby, ktoré majú hnedú až šedomodrú farbu. Zväčša je to podmienené aj nedostatkom vápnika v dentíne.

4. Rázštep podnebia

Rázštep podnebia je stav, ktorý vzniká ako dôsledok narušenia vývoja tkanív tváre (tie sa formujú počas prvého trimestra tehotenstva).

Tento rázštep sa často spája aj s rázštepom pery. Môžeme povedať, že rázštep až zohaví tvár dieťaťa.

Okrem toho táto porucha postihuje aj zuby, ktoré môžu mať abnormálne vlastnosti (nepravidelné usporiadanie zubov, niekedy ani počet zubov nie je správny).

5. Porfýria

Porfýria je vzácne dedičné metabolické ochorenie, ktoré súvisí s poruchou metabolizmu hemoglobínu.

Hemoglobín je krvné farbivo, ktoré je pre organizmus veľmi dôležité. Prenáša totiž dýchacie plyny, čo zabezpečuje okysličenie celého tela.

Typickým príznakom porfýrie je začervenanie, bolesť a svrbenie kože, fotofóbia, pľuzgiere či suchá koža.

Okrem toho môžu byť prítomné aj iné príznaky, pretože existuje niekoľko foriem tejto choroby. Niekedy dôjde aj k postihnutiu zubov, ktoré sa začnú zle vyvíjať a zmenia farbu.

6. Marfanov syndróm

Marfanov syndróm je taktiež dedičné ochorenie, ktoré sa spája s postihnutím tkanív (kosti, zuby, koža, tkanivo očnej šošovky či krvné cievy). Najviac sú však postihnuté kosti. Človek s týmto syndrómom je vysoký a má štíhle kosti.

Ďalej sa choroba prejavuje deformáciou kostí, zlým vývojom kostí a zubov, únavou či paličkovitými prstami.

Niekedy Marfanov syndróm vedie ku krátkozrakosti, disekcii aorty či rôznym poruchám funkcie srdcových chlopní.

Diagnostika

Na presné určenie diagnózy bude potrebné vykonať prehliadku ústnej dutiny. Niekedy môže lekár navrhnúť aj röntgen ústnej dutiny, vyšetrenie krvného obrazu, pečeňové testy či CT vyšetrenie.

Ako liečiť zlý vývoj zubov

V prvom rade bude potrebné sa zamerať na riešenie príčiny, ktorá príznak spôsobuje. Pri nedostatku živín sa odporúča užívať doplnky stravy s obsahom vápnika, horčíka, fosforu a vitamínu D. V iných prípadoch postačí, keď budete dodržiavať ústnu hygienu.

Liečba porfýrie a Marfanovho syndrómu neexistuje. Nájdu sa iba liečebné metódy, ktoré zmiernia prítomné príznaky.

Rázštep podnebia sa lieči chirurgickým zákrokom, ale zuby sú aj napriek nemu často zle vyvinuté.

Kedy navštíviť lekára

Zlý vývoj zubov sa vyskytuje najmä počas detstva. Práve preto by ste nemali dovoliť, aby vaše dieťa prijalo nedostatok živín.

Okrem toho sa odporúča pravidelne navštevovať prehliadky u zubára.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button