Biele škvrny na zuboch

Biele zuby môžu byť znakom vynikajúceho zubného zdravia a niektorí ľudia robia všetko, čo je v ich silách, aby si udržali úsmev čo najkrajší. Medzi to patrí denné čistenie a používanie produktov na bielenie zubov. Ale niekedy sa na zuboch vytvárajú sfarbenia ako biele škvrny. Tento odtieň bielej farby je odlišný od ostatných zubov a niektorí ľudia to považujú za nepríjemné. Biele škvrny na zuboch môžu byť znakom úpadku, takže je dôležité identifikovať príčinu tohto stavu.
Príčiny bielych škvŕn na zuboch:
1. Strava
Jedenie príliš veľkého množstva kyslých potravín môže spôsobovať biele škvrny na zuboch. Je to preto, že veľmi kyslé potraviny zožierajú zubnú sklovinu.
Táto vonkajšia vrstva chráni zuby pred poškodením. Medzi takéto potraviny patrí ovocie, ako sú citróny, pomaranče a grapefruity, ale aj rôzne kyslé nápoje.
Strava s vysokým obsahom cukru tiež spôsobuje tvorbu kyslého plaku, ktorý môže rozrušovať sklovinu.
2. Fluoróza
Fluorid posilňuje zuby a zabraňuje rozkladom, ale príliš veľa fluoridov v rozvíjajúcich sa zuboch môže mať opačný účinok, čo spôsobí rozklad a zmenu farby.
To sa môže stať, ak deti konzumujú príliš veľa fluoridovaných nápojov alebo zubnú pastu na báze fluoridov.
3. Kyslý reflux
Kyslý reflux je ďalším spúšťačom a vzniká, keď sa obsah žalúdka pohne smerom naspäť do pažeráka alebo až do ústnej dutiny. To môže narušiť zubnú sklovinu a spôsobiť biele škvrny.
Po rozpade zubnej skloviny sa môžu objaviť ďalšie príznaky, ako je citlivosť na studené alebo teplé jedlá a nápoje.
4. Hypoplázia skloviny
Táto chyba znamená, že máte menej skloviny ako normálne. Hypoplázia skloviny môže vyplynúť z výživovej nedostatočnosti, ktorá spôsobuje straty minerálov v zube.
Tu môžeme zahrnúť stavy, ako je napríklad celiakia, kde telo má problémy s absorpciou živín z dôvodu oslabeného imunitného systému.
Užívanie antibiotík na liečbu horúčky môže tiež narušiť vstrebávanie živín. Navyše fajčenie počas tehotenstva môže spôsobiť tento stav u narodených detí.
5. Nahromadenie zubného plaku
Biele škvrny na zuboch sa môžu tiež vytvoriť v dôsledku nahromadenia plaku baktérií. Je to výsledok zlej dentálnej hygieny, ako napríklad nepravidelné čistenie zubov.
Nedostatočná ústna hygiena alebo neschopnosť dôkladného odstránenia povlaku spôsobuje túto demineralizáciu zuba. Zub môže byť totiž drsný a ľahko sa môže rozštiepiť.
6. Spanie s otvorenými ústami
Môžete si všimnúť biele škvrny na zuboch, keď sa zobudíte ráno, ktoré po niekoľkých hodinách zmiznú.
To je často spôsobené spaním s otvorenými ústami počas celej noci. Tieto biele škvrny sú spôsobené dehydratáciou sklovitého povrchu zubov. Keď sliny zasiahnu zuby, rehydratujú ich a biele škvrny zmiznú.
Ak máte nádchu s upchatým nosom, je bežné, že spíte s otvorenými ústami.
Diagnostika
Biele škvrny dokážeme sami diagnostikovať. Stačí sa pozrieť do zrkadla a hneď vidíme stav našich zubov.
Ako liečiť biele škvrny na zuboch
Biele škvrny na zuboch môžu obťažovať niektorých ľudí, ale existuje niekoľko možností liečby na odstránenie týchto škvŕn.
1. Mikroarbázia
Tento postup odstraňuje vrstvu skloviny z povrchu zubov pomocou mierneho oderu. To môže odstrániť biele škvrny a zlepšiť vzhľad zubov.
2. Bielenie zubov
Bielenie zubov je postup, ktorý sa vykonáva pod dohľadom lekára. Tento proces pomáha vyvážiť farbu zubnej skloviny. Liečba efektívne zosvetlí celý zub tak, aby zodpovedal farbe bielych škvŕn.
Bielenie nie je účinnou liečbou pre ľudí, ktorým sa vytvárajú biele škvrny na zuboch z nadmerného používania fluoridu. To má za následok, že škvrny majú odlišný odtieň bielej farby.
3. Obklad
V závislosti od rozsahu bielych škvŕn, môže váš lekár navrhnúť skrytie porcelánovou glazúrou. To zahŕňa vytvorenie vlastného porcelánu, ktorý je natrvalo viazaný na povrch vašich zubov.
4. Spánok so zavretými ústami
Ak je spánok s otvorenými ústami vaším zlozvykom, odporúča sa používať remienka na bradu, čo pomôže, aby boli ústa zavreté.
Ak vám nádcha alebo iná vírusová infekcia spôsobí preťaženie, pred umytím si vezmite nosné kvapky. To vám pomôže spať so zavretými ústami.
Prevencia
Aby ste zabránili vzniku bielych škvŕn na zuboch, je dôležité vykonávať dobrú zubnú hygienu. Ak je to možné, umývajte si a opláchnite si ústa po každom jedle.
Taktiež je lekármi odporúčané umývať si zuby elektrickou kefkou, čo zabezpečí lepšie odstránenie povlaku.
Konzumovanie menšieho množstva cukru a menej kyslých potravín môže tiež chrániť sklovinu a zabrániť bielym škvrnám. Mnoho
Aby ste zabránili nadmernej aplikácii fluoridov u malých detí, sledujte svoje deti, keď si štetkujú zuby. Na zubnú kefku by nemali dávať zubnej pasty príliš veľa, ale skôr použite na zubnú kefku množstvo vo veľkosti hrachu.
Fluoridy sa nenachádzajú len v zubnej paste, ale aj v ovocných džúsoch, balenej vode a rôznych nealkoholických nápojoch.
Kedy navštíviť lekára
Škvrny na zuboch nie je vôbec nebezpečná porucha, a preto nie je potrebné zájsť za odborníkom.
Ak vám záleží na zdravých bielych zuboch a na krásnom úsmeve, navštívte lekára, ktorý sa pokúsi odstrániť tieto škvrny.
Použité zdroje: základné zdroje textu