Bolesť kože

Bolesť kožeBolesť kože alebo aj alodýnia je nezvyčajný príznak, ktorý môže vyplynúť z viacerých stavov súvisiacich s nervami. Keď to prežívate, cítite bolesť z podnetov, ktoré zvyčajne nespôsobujú žiadnu bolesť. Napríklad ľahké dotýkanie sa vašej pokožky alebo čistenie vlasov môže vyvolať bolesť kože. V niektorých prípadoch môže byť práve horúca alebo studená teplota dosť bolestivá. Vo všeobecnosti ide o nepríjemné stavy, kedy na ich liečbu je potrebné zistiť základnú príčinu.

Príčiny bolesti kože:


1. Fibromyalgia

Fibromyalgia je porucha, pri ktorej pocítite bolesť svalov a kĺbov vo vašom tele. To však nie je spojené so zranením alebo so stavom, ako je napríklad artritída.

Namiesto toho sa zdá, že takáto bolesť kože je spojená s tým, ako váš mozog spracováva signály bolesti z vášho tela. Stále je to však z lekárskeho pohľadu len tajomstvo a presná príčina nie je celkom jasná.

Určité vírusy, stres alebo trauma môžu taktiež spustiť fibromyalgiu.

2. Migréna

Migréna je typ bolesti hlavy, ktorá spôsobuje pomerne silnú bolesť. Zmeny nervových signálov a chemickej aktivity v mozgu spôsobujú tento typ bolesti hlavy.

V niektorých prípadoch môžu tieto zmeny spôsobiť aj bolesť kože.

3. Periférna neuropatia

Periférna neuropatia sa stane vtedy, keď sa nervy, ktoré spájajú vaše telo s miechou a mozgom, poškodzujú alebo až zničia.

Môže to byť dôsledok niekoľkých vážnych zdravotných problémov. Napríklad je to potenciálna komplikácia cukrovky.

4. Cukrovka

Spomínaný diabetes môže v priebehu času spôsobiť poškodenie nervov, čím zvyšuje pravdepodobnosť, že u osoby sa môžu rozvinúť bolesti kože.

Nervový rastový faktor (NGF) je nevyhnutný pre nervový systém a niektorí odborníci naznačili, že práve cukrovka môže znížiť hladiny NGF.

Nedávne štúdea na hlodavcoch ukázali, že nízke hladiny NGF viedli k hyperalgézii (zvýšenie citlivosti na bolesť) a alodýnii.

5. Postherpetická neuralgia

Postherpetická neuralgia je najčastejšou komplikáciou pásových oparov. Ide o chorobu spôsobenú vírusom Varicella zoster, ktorý okrem toho spôsobuje aj kiahne.

Môže to poškodiť nervy a viesť k postherpetickej neuralgii. Práve zvýšená citlivosť na dotyk je potenciálnym príznakom postherpetickej neuralgie.

Riziká

Jedným z hlavných rizík sú gény. Ak má jeden z vašich rodičov fibromyalgiu, máte vyššie riziko vzniku bolesti kože.

Diagnostika

Ak si všimnete, že vaša pokožka sa stala citlivejšou na dotyk než normálne, môžete začať diagnostikovať sami seba.

Môžete to urobiť jednoduchým testovaním citlivosti nervov. Skúste napríklad prejsť suchou bavlnenou podložku po koži, môžete aj trochu viac pritlačiť.

Potom naneste na pokožku teplý alebo studený obklad. Ak pocítite bolestivý pocit tŕpnutia ako odpoveď na niektorý z týchto stimulov, môžete mať alodýniu. Preto si dohodnite stretnutie so svojím lekárom, aby ste získali formálnu diagnózu.

Váš lekár môže vykonať rôzne testy na posúdenie nervovej citlivosti. Bude sa tiež pýtať na vašu anamnézu a iné príznaky, ktoré by ste mohli mať. To mu môže pomôcť začať identifikovať príčinu vašej bolesti kože.

Nezabudnite odpovedať na jeho otázky čo najpresnejšie a úplne. Povedzte mu o akýchkoľvek bolestiach vo vašich končatinách, bolestiach hlavy, o zlom hojení rán alebo o iných zmenách, ktoré ste si všimli.

Ak máte podozrenie, že máte cukrovku, pravdepodobne lekár poradí vykonať krvné testy na meranie hladiny glukózy v krvi.

Môžu sa tiež objednať aj krvné testy z takého dôvodu, aby sa skontrolovali iné možné príčiny príznakov, ako je napríklad ochorenie štítnej žľazy alebo niektoré infekcie.

Ako liečiť bolesť kože

Liečba závisí od presnej príčiny. Vďaka tomu vám lekár môže odporučiť užívať niektoré lieky, zmeniť váš životný štýl alebo iné liečebné postupy.

Čo sa týka liekov, väčšinou sú na lekársky predpis a patrí sem napríklad lidokain alebo pregabalín, ktoré uľahčia vašu bolesť. Taktiež vám lekár môže predpísať nesteroidného protizápalového liečiva, ako je naproxen.

Zmena životného štýlu vám môže pomôcť zvládnuť váš stav spojený s bolesťou kože. Väčšinou to súvisí s migrénou, niektorými potravinami, nápojmi alebo prostredím, ktoré môžu vyvolať zhoršenie bolestí kože.

Riešenie stresu je taktiež dôležité, ak žijete s migrénovými bolesťami hlavy alebo s fibromyalgiou. Stres môže totiž spôsobiť príznaky v obidvoch týchto prípadoch.

Nosenie oblečenia z ľahkých tkanín a chodenie bez rukávov môže v určitej miere pomôcť, najmä vtedy, ak vaša alodýnia je vyvolaná dotykom oblečenia.

V niektorých prípadoch môže lekár odporučiť liečbu pomocou elektrickej stimulácie, hypnoterapie alebo iných komplementárnych prístupov.

Kedy navštíviť lekára

Pri bolesti kože, ktorá je len jemná a skôr pri ťažšom dotyku s kožou, nie je potrebné hneď zájsť za odborníkom.

Avšak, keď je táto bolesť kože nepríjemná až ohrozujúca vaše denné aktivity, odporúča sa navštíviť lekára, pretože môže ísť o príznak závažného ochorenia.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button