Fibromyalgia

FibromyalgiaFibromyalgia je reumatické ochorenie, ktoré je typické skôr pre ženy a je do určitej miery kontroverzné a niektorí lekári jeho existenciu nie celkom plne uznávajú. Neohrozuje na živote, napriek tomu však môže výrazne zhoršiť kvalitu bežného života.Aké sú príčiny vzniku tohto ochorenia, ako sa prejavuje, ako ho liečiť a diagnostikovať? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Fibromyalgia a jej príčiny


Doteraz neboli zistené presné príčiny vzniku fibromyalgie. Podobne ako u iných reumatických chorôb sa aj tu zrejme kombinujú vrodené genetické vplyvy s vplyvmi vonkajšieho prostredia.

Celkovo sa zdá, že ľudia trpiaci fibromyalgiou majú znížený prah bolesti a určitú nerovnováhu v systéme mozgových neuromediátorov * a tieto predpoklady potom môžu spolu zapríčiniť zhoršenie stavu pri nadmernom strese, fyzickej únave a pod.

Existujú teórie o vyššom výskyte fibromyalgie u ľudí, ktorí boli v detstve sexuálne zneužívaní. Nepochybný je častý úzky vzťah fibromyalgie a niektorých psychiatrických chorôb ako je napríklad depresia.

* Neuromediátory sú chemické zlúčeniny, ktoré v mozgu pomáhajú prenášať signály medzi neurónmi. Umožňujú teda správnu funkciu mozgu ako celku.

Prejavy

Ochorenie sa prejavu celkovou únavou a najmä bolesťami svalov a kĺbov. Na tele postihnutého existujú určité charakteristické miesta, ktoré po zatlačení spôsobí prudké zhoršenie bolesti.

Spolu s bolesťou sa môžu objavovať aj ďalšie nešpecifické príznaky ako je pocit brnenia končatín, tráviace príznaky charakteristické pre syndróm dráždivého čreva, bolesti hlavy a poruchy spánku.

Ako bolo spomenuté vyššie, veľa chorých s fibromyalgiou trpí psychickými prejavmi charakteru depresie alebo úzkosti.

Diagnostika

Určenie diagnózy fibromyalgie je obtiažna a nevďačná úloha. Väčšinou ju vykonáva reumatológ a nemá k dispozícii takmer žiadne objektívne metódy – laboratórne vyšetrenia aj výsledky zobrazovacích metód bývajú normálne.

Základom je preto dôkladná anamnéza a fyzikálne vyšetrenie, ktoré musia splniť určité diagnostické kritériá.

Fibromyalgia a jej liečba

Liečba je zložitá a väčšinou musí byť kombinovaná, aby sa dosiahlo výraznejšieho výsledku.

Ak sú pri fibromyalgií prítomné psychické ťažkosti, je vhodná psychoterapia, tj. opakované sedenia s psychológom a psychiatrom.

Na bolesť pri fibromyalgii pomerne dobre reagujú niektoré antiepileptiká a antidepresíva.

Niektoré ťažšie formy fibromyalgie vyžadujú podávanie silnejších liekov proti bolesti.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/fibromyalgie

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button