Ranný debakel (dráždivý tračník)

Ranný debakelRanný debakel je nepríjemný príznak, ktorý typicky sprevádza črevné ochorenie označované ako dráždivý tračník. Toto ochorenie nie je nebezpečné, ale môže výrazne zhoršiť kvalitu života a jeho liečba nie je vždy jednoduchá. Aké sú príčiny tohoto príznaku, ako sa prejavuje, ako ho diagnostikovať a môžeme ho nejako účinne liečiť? Viac podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom článku.

Ranný debakel a jeho príčiny


Príčinou ranného debaklu je najčastejšie funkčné ochorenie tráviaceho traktu označované ako dráždivý tračník.

Toto chronické ochorenie je zrejme dané narušenou hybnosťou tráviaceho traktu, zvýšenou citlivosťou črevnej steny voči rozpätiu a poruchami sekrécie črevných štiav. Predpokladá sa aj výrazný psychický podiel na vzniku tejto poruchy.

Prejavy

Ranný debakel označuje nutkavé a opakované vyprázdnenie čriev (defekáciu) v ranných hodinách. Stolica má rôznu konzistenciu, pomerne často je riedka.

Po stolici sa objavuje úľava, ale po chvíľke sa nutkanie na stolicu objavuje znova. Počas dňa sa už ťažkosti tohto charakteru neobjavujú.

Diagnostika

Základom je diagnostikovať dráždivé hrubé črevo. Človek s ranným debaklom by mal byť vyšetrený gastroenterológom, základom je rozhovor a presné zistenie charakteru ťažkostí.

Mala by sa vylúčiť prítomnosť varovných známok vážnejších črevných ochorení (úbytok na váhe, krv v stolici, zvýšená teplota, a pod.).

V prítomnosti pochýb je vhodné doplnenie ultrazvuku brucha a prípadne aj kolonoskopie.

Liečba

Terapia ranného debaklu je obdobná terapií dráždivého čreva.

Prvým dôležitým faktorom je upokojenie pacienta, že sa nejedná o vážne ochorenie, ďalej sa podávajú rôzne lieky ovplyvňujúce citlivosť, napätie a hybnosť tráviaceho traktu.

U ľudí s výraznou psychickou zložkou ťažkostí majú niekedy efekt aj antidepresíva.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/ranni-debakl

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button