Zmena farby stolice

Zmena farby stoliceStolica a jej zafarbenie nám môže povedať pomerne dosť o zdravotnom stave jedinca. Je to výsledný odpadový produkt nášho tráviaceho traktu a nie je preto žiadnym prekvapením, že zmena farby stolice môže byť spôsobená aj nejakými závažnejšími chorobami.

Aké môžu byť rozličné farby stolice a z akých presnejších príčin sú spôsobené? Viac podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom článku.

Zmena farby stolice a jej rôzne farby:


Hnedá stolica

Toto je normálne zafarbenie stolice. Hnedá farba je daná prítomnosťou žlčových farbív v stolici (najmä produkty farbiva bilirubín).

Nemôžeme pochopiteľne stanoviť, že človek s hnedou stolicou má zdravý tráviaci trakt, je to však pravdepodobnejšie, ako u iného zafarbenia výkalov.

Svetlá stolica

Svetlé zafarbenie stolice je obvykle spôsobené väčším či menším nedostatkom žlče v stolici.

To býva spojené s chorobami pečene, žlčníka a žlčových ciest, pri ktorých dochádza k poruchám odtoku žlče.

Žltá, mastná stolica

Táto konzistencia a farba stolice je klasicky spojená s narušeným vstrebávaním tukov, odborne to označujeme ako steatorea.

Existuje veľké množstvo dôvodov poruchy vstrebávania tukov, bežne ide o rôzne poruchy vstrebávania živín u chorôb pečene, žlčníka, žlčových ciest, pankreasu, alebo tenkého čreva.

Čierna stolica

Toto môže byť veľmi nebezpečné.

Zmena farby stolice a aj čierna stolica môže byť samozrejme zafarbená stravou (napr. veľké množstvo čučoriedok), živočíšnym uhlím a-alebo preparátmi železa, ale ak ide o zapáchajúcu a páchnucu čiernu brečku, označujeme ju odborne ako meléna a tá je dôsledkom krvácania do tráviacej trubice kdekoľvek od hltanu po hornú časť tenkého čreva. Tento stav si vyžaduje okamžité vyšetrenie lekárom!

Zelená stolica

Zelená stolica (obzvlášť ak je hnačkovitá) sa klasicky vyskytuje u črevných infekcií, charakteristická je pre salmonelózu.

Tuhá zelenošedočierna stolica sa však môže vyskytovať pri užívaní preparátov železa a zelenočierna stolica je dokonca úplne normálne u novorodencov.

Červená stolica

Lepšie povedané by sme mali hovoriť o červenej prímesi v stolici. Môže ísť o vplyv potravy (paradajkový pretlak, potravinové farbivá, apod.), ale často sa jedná o červenú krv v stolici.

Tú označujeme odborne ako enteroragiu a znamená krvácanie do tráviaceho traktu z dolnej časti tenkého čreva, alebo z hrubého čreva a konečníka.

Najčastejšou príčinou sú vnútorné hemoroidy, o ďalších príčinách si môžete prečítať v článku o krvi v stolici.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/zmena-barvy-stolice

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button