Zelená stolica

zelená stolicaZelené sfarbenie stolice určite nie je obvyklý nález, normálna farba je hnedá. Zelená stolica môže indikovať rôzne ochorenia, predovšetkým infekcie tráviaceho traktu. Okrem samotných farieb, je potrebné vziať do úvahy konzistenciu stolice (pevná alebo riedka) a jej početnosť (počet za deň).

Viac o zelenej stolici a jej príčinách sa dozviete v nasledujúcom článku. Dočítate sa aj o tom ako postupovať pri liečbe zelenej stolice.

Príčiny zelenej stolice: 


1. Salmonelóza

Salmonela je ochorenie čriev. Je to vlastne úplne typická nepríjemná hnačka a zelená stolica. Pacienti môžu trpieť horúčkami, objaviť sa môžu aj kŕče a bolesti brucha.

Najčastejšie sme schopní vypátrať zdroj, ktorým je zvyčajne kuracie mäso (nedostatočne tepelne upravené) a vajcia (aj výrobky z nich).

2. Iné hnačkové ochorenia

Prakticky vždy počas rýchleho prechodu stolice cez váš tráviaci trakt sa môže objaviť zelená stolica. Stolica sa totiž nestihne obaliť žlčovými farbivami do normálnej hnedej farby.

Na druhej strane, najmä pri poruchách vstrebávania živín môže byť vzhľad stolice ovplyvnený aj nevstrebateľnými tukmi, ktoré spôsobia skôr žltkastú farbu stolice, mastný vzhľad s nepríjemným zápachom.

3. Prípravky obsahujúce železo

Väčšina prípravkov, ktoré obsahujú veľké množstvo železa môžu spôsobiť zažívacie ťažkosti v podobe zápchy.

Okrem toho spôsobujú  škvrny v stolici, ktoré sú zelenej alebo čiernej farby (zelenočiernu stolicu odborne označujeme ako ferronátová stolica).

Lekár by na to mal pri predpise lieku upozorniť, aby sa pacient zbytočne nevystrašil.

4. Listová zelenina a potravinárske farbivo

Príjem nadmerného množstva zelenej listovej zeleniny, môže spôsobiť zelené sfarbenie stolice, takto je to aj s  potravinami, ktoré sú umelo zafarbené do zelena.

Pri týchto príčinách sa však stolica rýchlo vracia do normálneho stavu.

5. Stolica novorodenca a kojenca

U novorodencov sa v prvých dňoch po pôrode vylučuje zelenočierná stolica, ktorá sa nazýva smolka (meconium).

Tak isto u kojenca môže pretrvávať zelenkasté sfarbenie stolice. Zelená stolica je v tomto prípade úplne v poriadku.

Diagnostika

Pri zmene farby stolice sa musí vykonať komplexné vyšetrenie stolice. Je vhodné povedať čo ste zjedli pred objavením  zelenej stolice,aké lieky ste užili a  či sú prítomné nejaké iné súvisiace príznaky (hnačka, horúčka, chudnutie, krv v stolici, atď.).

Pri podozrení na infekciu sa spraví kultivácia (reakcia) stolice na rôzne bakteriálne mikrooganizmy vrátane salmonely, dôležitý môže byť aj ultrazvuk brucha.

Ak stav pretrváva a nepodarí sa zistiť príčinu, potom sa zvyčajne vykonáva vyšetrenie tráviacej trubicegastroskopicky alebo kolonoskopicky.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/zelena-stolice

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button