Čierna stolica

čierna stolicaČierna stolica je vždy varovným príznakom, ktorý by sa nemal podceňovať a pacient s týmto nálezom by mal urýchlene navštíviť lekára. Čo všetko môže takúto čiernu stolicu spôsobiť, ako ju diagnostikovať a liečiť? Viac sa dozviete v nasledujúcom článku.

Príčiny čiernej stolice:


1. Meléna

Meléna je najzávažnejšou príčinou čierneho zafarbenie stolice a je jej na tomto webe venovaný vlastný článok. Je spôsobená krvácaním do horných častí tráviacej trubice (vrátane prehltnutej krvi z dutiny ústnej, či z dýchacích ciest).

Krv prechádzajúca tráviacim traktom sa natrávi – stolica získa dechtovo čiernu farbu a charakteristický nepríjemný zápach. Všetko o príčinách melény nájdete v príslušnom článku.

2. Preparáty železa

U pacientov užívajúcich preparáty so železom (obvykle pri chudokrvnosti z nedostatku železa) sa takmer v každom prípade vyskytuje čierna stolica.

Sčernie aj sliznica čreva, preto sa u týchto pacientov prakticky nedá vykonať kolonoskopia pre neprehľadnosť.

3. Zafarbenie potravou

Rôzne typy potravín môžu zafarbiť stolicu do tmava, alebo dokonca do čierna. Patrí sem napríklad červená repa, čučoriedky, a pod.

Diagnostika čiernej stolice

Menej závažné príčiny čiernej stolice môžu byť potvrdené pri rozhovore s pacientom – dôležité sú informácie o užívaných liekoch (železo) a o potrave prijatej v období pred objavením sa čiernej stolice.

Okrem toho je dôležité vykonať základné vyšetrenie tráviaceho traktu, najmä gastroskopiu. Ďalšie vyšetrovacie možnosti viď. článok krv v stolici.

Liečba čiernej stolice

Terapia v prípade krvácania do tráviaceho traktu záleží na množstve krvných strát a na zdroji krvácania.

Pri ťažkých krvných stratách je vhodné pacienta najprv obehovo stabilizovať (infúzie, lieky zastavujúce krvácanie) a až potom vyhľadať a vyriešiť samotný zdroj krvácania.

Zdroj https://www.stefajir.cz/cerna-stolice

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

  Použité zdroje: základné zdroje textu

  2 Comments

  1. Asi pol roka mám hnačky a teraz posledný týždeň mám čiernu stolicu ale je to hnačka poraďte mi prosím niekto čo mám robiť???

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

  Back to top button