Zmena farby na zube

Zmena farby na zube nie je vôbec zriedkavý príznak. Samozrejme, môže ísť o zafarbenie jedného zubu alebo celého chrupu. Pri jednom zube je typický zubný kaz a pri celom chrupe ide skôr o problém stravovania (pitie kávy, čaju). Aké sú ďalšie príčiny a v čom spočíva ich liečba? Ak hľadáte odpovede na tieto otázky, tak tento článok bude pre vás ako ušitý.
Zmena farby na zube a jej príčiny:
1. Zubný kaz
Máloktorý človek sa môže pochváliť, že nemal zubný kaz. Ide totiž o pomerne častú vec, s ktorou navštevujeme zubného lekára.
Príčinou zubného kazu je bakteriálna infekcia (baktéria využívajú pre svoj metabolizmus cukor z potravín), ktorá narúša ochrannú sklovinu, no neskôr napadá aj nervy a cievy.
Bežným príznakom zubného kazu je nielen bolestivosť, ale aj zmena farby na zube, ktorý je napadnutý infekciou (vzniká čierna škvrna).
2. Odumretie zubu
Pre zubný kaz bola typická zmena farby na časti jedného zuba. Pri odumretom zube sa však vyskytuje zafarbenie celého zuba (šedý odtieň).
K tomuto stavu dochádza, keď sa zastaví prerušenie výživy zuba cez koreň, najčastejšie v dôsledku infekcie, zápalu alebo nejakého mechanického poškodenia.
3. Strava
Strava rozhoduje nielen o celkovom zdravotnom stave človeka, ale aj o stave ústnej dutiny. Zafarbenie zubov spôsobujú najmä tekutiny, ako je káva, čaj či červené víno.
Samozrejme, aj potraviny môžu mať rovnaký efekt. Jedná sa najmä o potraviny, ktoré obsahujú umelé sladidlá.
4. Lieky
Lieky sú známe nielen svojím pozitívnym účinkom proti chorobe, ale aj svojimi vedľajšími účinkami. Jedným z nich môže byť aj zmena farby na zube.
Medzi takéto lieky patria napríklad antibiotiká zo skupiny tetracyklíny.
5. Zubné pasty s obsahom fluoroidov
Zubné pasty s obsahom fluoroidov sú prospešné pre zdravie zubov a zabraňujú tvorbe kazov.
No na druhej strane, ich nadmerné používanie vedie k dentálnej fluoróze, čo ochorenie, ktoré spočíva v zafarbení zubov.
6. Fajčenie
Fajčenie je samo o sebe škodlivé pre zdravie a spôsobuje mnoho komplikácií. Medzi ne patrí napríklad rakovina pľúc, CHOCHP, žalúdočné vredy či ateroskleróza.
Nikotín však postihuje aj ústnu dutinu. Dochádza totiž k rakovine úst či jazyka, zubným kazom a zafarbeniu zubov.
7. Paradentóza
Paradentóza je zápalové ochorenie aparátu zuba. Ten sa skladá z ďasna, kosti, zubného cementu a väzív. Jeho úlohou je udržiavanie zubov v v ďasnách.
Prítomnosť zápalu spôsobí, že ďasno je začervenané, opuchnuté a bolestivé, niekedy má tendenciu aj krvácať.
Ďalej sa paradentóza môže prejavovať aj zápachom z úst, zmenou farby zubu či vypadnutím zuba z ďasna.
8. Porfýria
Porfýria je vzácnou metabolickou chorobou. Existuje niekoľko druhov tejto choroby a to na základe toho, akú funkciu enzýmu napadajú. To sa odzrkadlí aj na príznakoch.
Niektoré z týchto foriem napadajú aj ústnu dutiny, konkrétne spôsobujú začervenanie a deformáciu ďasien či zmenu farby zubov.
9. Nedostatočný prísun výživy
Prijímať málo potravy je z jedne strany prospešné pre ústnu dutinu (znižuje sa tým kazivosť zubov), no na druhej strane dochádza k nedostatku živín.
Mnohé z týchto živín potrebujú práve aj zuby. Takou typickou látkou, ktorú zuby potrebujú, je vápnik. Ten je dôležitý pre správny rast zubov a kostí.
Preto ak človek neprijíma dostatok stravy spolu s dôležitými minerálmi a vitamínmi, dochádza k poruche výžive zubov, čo sa prejaví najmä zvýšenou kazivosťou zubov.
Samozrejme, za tento stav môžu aj niektoré ochorenia, napríklad bulímia či anorexia.
Diagnostika
Diagnostikovať tento príznak nie je vôbec ťažké. Prvým bodom je prehliadka zubov stomatológom. Ten zistí prítomnosť nejakého ochorenie zubov (zubný kaz, paradentózu), niekedy aj na základe röntgenu.
V zriedkavých prípadoch (pri porfýrii) môže byť potrebné aj iné vyšetrenie, napríklad pečeňové testy či vyšetrenie krvného obrazu.
Ako liečiť zmenu farby na zube
Aby boli vaše zuby opäť biele, budete musieť vyriešiť problém, ktorý spôsobuje zmenu farby zubov. Pri nadmernou používaní zubných pást s obsahom fluoridov je vybielenie zubov veľmi ťažké, no skôr nemožné.
Niekedy stačí, keď zmeníte svoje návyky – prestanete fajčiť a piť tekutiny, ako sú čaj, káva či červené víno, alebo začnete prijímať dostatok živín.
Ďalším prípadom je aj užívanie liekov ovplyvňujúce vzhľad vašich zubov. Vtedy je potrebné buď vysadiť liek, alebo užívať iný (ten vám predpíše odborník).
Samozrejme, zbaviť sa nepôvabnej farby zubov sa dá aj bielením zubov priamo u stomatológa. To je ale škodlivé pre zuby, pretože dochádza k opotrebovaniu zubnej skloviny, čo sa prejavuje najmä zvýšenou citlivosťou zubov. Existujú však aj prírodné látky, no tie nie sú tak efektívne, a preto budete potrebovať dostatok trpezlivosti. Takou látkou je napríklad aj kokosový olej.
Ďalej sa pozrieme na liečbu ochorení zubov. Zubný kaz sa lieči vyvŕtaním tej časti zubu, ktorá je napadnutá infekciou.
Následne sa otvor v zube zakryje plombou. Základom liečby paradentózy je dostatočná ústna hygiena a pravidelné čistenie zubov vrátane medzizubných priestorov.
Porfýria je najvážnejšou chorobou, ktorú sme si v tomto článku spomenuli. Aj jej liečba je ťažká, presnejšie chorobu ani nejde vyliečiť. Samozrejme, nájdu sa niektoré látky, ktoré zlepšujú stav porfýrie.
Kedy navštíviť lekára
Každý by chcel mať žiarivo biele zuby, a preto je pre mnohých zmena farby na zube neprípustná. Keďže nejde o príznak, ktorý by bol zdraviu škodlivý, nie je potrebné navštíviť lekára.
Toho sa odporúča navštíviť najmä vtedy, keď vás trápia bolestivé zuby (napríklad v dôsledku zubného kazu).
Použité zdroje: základné zdroje textu