Rakovina úst

Rakovina ústRakovina úst (presnejšie rakovina ústnej dutiny) je nebezpečným ochorením, ktorého frekvencia v dnešnej dobe pozvoľna narastá. Ak je včas zistená, môže byť v mnohých prípadoch relatívne jednoducho vyliečená, v opačnom prípade môžu byť jej dôsledky tragické. Nádory v dutine ústnej môžu vzniknúť prakticky kdekoľvek na sliznici vrátane povrchu mandlí a ďasien, úplne špeciálne problematiku predstavujú zhubné nádory na jazyka.

Rakovina úst a jej príčiny


Existuje viac príčin vzniku týchto nádorov. Zrejme najčastejšie ide v našej populácii o fajčenie a alkoholizmus.

To samozrejme neznamená, že každý človek s nádorom v ústach je fajčiar s viac ako kladným vzťahom k alkoholu, ale riziko majú takí jedinci rozhodne výrazne vyššie.

Ďalším rizikovým faktorom je slizničná infekcia niektorými typmi ľudského papilomavírusu (HPV vírusu), k prenosu môže dôjsť napríklad orálnym sexom.

V niektorých ázijských krajinách je rakovina úst neodlučiteľne spätá so žuvaním betelu, čo sú návykové plody palmovitej rastliny Arek.

Prejavy

Skoré formy rakoviny úst sa môžu prejaviť ako abnormálne červenkasté alebo belavé plôšky na sliznici. Niekedy je prvým viditeľným prejavom hrčka, alebo vredovité ložisko v ústach.

Nádorové ložisko sa nehojí a naopak pomaly rastie.

Objemné formy rakoviny úst môžu narušovať miestnej anatomické pomery a spôsobovať problémy s tvorbou reči a so žuvaním potravy. Nádory v zadnej časti úst vrátane rakoviny koreňa jazyka môžu prerastať do nosohltana a spôsobovať problémy pri dýchaní.

Pri narušení ciev sliznice dutiny ústnej môže dôjsť ku krvácaniu. Pokročilé formy nádorov úst sa zvyčajne prejavia nebolestivým zväčšením krčných lymfatických uzlín, prípadne celkovými prejavmi (úbytok na váhe, nočné potenie, nechutenstvo).

Diagnostika

Diagnózu by mal stanoviť ORL lekár (ušné, nosné a krčné), ktorý môže nádorové ložisko nájsť pri vyšetrení ústnej dutiny za pomoci rôznych nástrojov (zrkadlá a iné).

Z podozrivých ložísk je vhodné odobrať vzorky na histologické vyšetrenie, ktoré diagnózu môže potvrdiť. V rámci zhodnotenia rozsahu nádoru a prítomnosti metastáz sa väčšinou vykonáva CT vyšetrenie krku.

Liečba

Rakovina úst v zásade nevybočuje od všeobecných pravidiel liečby rakoviny.

Ohraničené ložiská môžu byť odstránené chirurgickým zákrokom, v niektorých prípadoch však môže ísť o operácie spôsobujúce trvalé viditeľné deformácie tváre, ktoré zhoršujú vzhľad aj kvalitu života.

V liečbe rakoviny úst má veľký význam aj ožarovanie a využiť možno aj chemoterapiu (jej efekt však nie je u nádorov tejto oblasti nijako zázračný).

Zdroj: https://www.stefajir.cz/rakovina-ust

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button