Citlivé zuby

Citlivé zubyProblémy so zubami sú pre každého nočnou morou, najmä keď máme navštíviť zubára. Medzi hlavné ťažkosti patria najmä bolesti zubov, ale aj citlivé zuby. To môžeme pocítiť, keď sa zahryzneme do zmrzliny alebo keď vypijeme nejaký studený či horúci nápoj. Môže to byť dočasný alebo chronický problém a môže ovplyvniť jeden zub, niekoľko zubov alebo všetky zuby ústnej dutiny.

Za vznikom citlivosti zubov je niekoľko rôznych príčin, ale väčšina je ľahko ošetrená zmenou vášho režimu ústnej hygieny. Preto sa poďme pozrieť, že ktoré sú tie vážnejšie príčiny a ako sa im vyhýbať.

Príčiny citlivých zubov:


Niektorí ľudia majú prirodzene citlivejšie zuby než ostatní kvôli tenšej vrstve zubnej skloviny.

Zubná sklovina je vonkajšia vrstva zuba, ktorá ho chráni. Preto je v mnohých prípadoch malá vrstva zubnej skloviny príčinou vzniku citlivosti zubov.

1. Silné čistenie zubov

Čistenie zubov dokáže v značnej miere poškodiť zubnú sklovinu. To sa spája najmä so zlou technikou čistenia a s použitím príliš silného tlaku.

Pri takomto spôsobe umývania zubov si po určitom čase môžete poškodiť zubnú sklovinu, ktorá ukrýva mikroskopické otvory v dentíne atie vedú k zubným nervom.

Ak sú tieto kanáliky vystavené horúcim, studeným alebo kyslým potravinám, tak citlivosť zubov vás môže trápiť.

2. Drsná zubná kefka

Umývanie zubov pomocou zubnej kefky s drsnými štetinkami nie je najlepší spôsob, ako sa zbaviť nečistôt, ktoré sa nachádzajú medzi zubami. Ide tu totiž o vážne poškodenie, ktoré môže spôsobiť citlivosť zubov.

3. Bruxizmus

Väčšina ľudí z času na čas zvierajú alebo brúsia zuby. Keď sa toto stane zvykom, zvyčajne vyvolaným stresom alebo úzkosťou, je známy ako bruxizmus, čiže škrípanie zubami. To môže vyvolať zníženie zubnej skloviny.

Okrem toho môže spôsobiť aj trvalé poškodenie zubov, ale aj ďalšie príznaky, ako sú bolesti ucha, bolesť čeľuste a bolesti hlavy. Bruxizmus sa však vyskytuje aj v noci – počas spánku.

Podobne ako pri škrípaní zubov, aj pri jedení sa môžu zuby poškodiť.

4. Kyslé nápoje a potraviny

Ak sú nervy zubov vystavené kyslým potravinám, môžu vyvolať bolesť. Medzi takéto potraviny patrí ovocie (citróny, pomaranče, grapefruity, kiwi) či kyslé uhorky.

S kyslosťou súvisí aj nadmerné vracanie, pretože vtedy dochádza k tomu, aby žalúdočná kyselina sa dostala do ústnej dutiny. Táto kyselina dokáže poškodiť zubnú sklovinu a spôsobiť citlivé zuby.

5. Problémy so zubami

Zubný kaz

Na okraji plomby sa môže časom tvoriť zubný kaz. To môže neskôr vyvolať oslabenie alebo zlomenie plomby, najmä ak prevísa cez okraj zuba.

V takomto prípade ide najčastejšie o nekvalitne spravenú výplň.

Ustupujúce ďasná

Ustupujúce ďasná sa vyskytujú s pribúdajúcim vekom, ale aj keď ste nedržali krok s vašou zubnou hygienou. To môže spôsobiť citlivé zuby.

Nadmerný zubný plak

Hlavnou príčinou čistenia zubov je odstránenie zubného plaku. Na to nám poslúžia zubné kefky a zubné nite v kombinácii so zubnou pastou.

Zubný plak sa tvorí po jedle a jeho nadbytok spôsobuje oslabenie zubnej skloviny.

Prasknutý zub

Rozštiepený alebo popraskaný zub môže spôsobiť dosť nepríjemnú bolesť spojenú s citlivými zubami.

6. Návšteva zubára

Vaše zuby môžu byť dočasne citlivé po stomatologickom ošetrení, ako je vŕtanie zubného kazu, umiestenie korunky či bielenie zubov.

V tomto prípade bude citlivosť obmedzená na jeden zub alebo aj na vedľajšie zuby. Toto by však malo ustúpiť po niekoľkých dňoch.

7. Zubné pasty a ústne vody

Mnoho výrobcov pridáva do zubných pást chemikálie, na ktoré sú niektorí ľudia citliví viac ako ostatní. Ide najmä o zubné pasty určené na bielenie.

Rovnako ako zubné pasty, aj časté používanie ústnej vody môže vyvolať a spôsobiť citlivé zuby. Prečítajte si aj článok ako si správne čistiť zuby.

Diagnostika

Ak po prvýkrát zažívate citlivosť na zuby, dohodnite si schôdzku so zubným lekárom. Môže sa pozrieť na zdravie vašich zubov a skontrolovať potenciálne problémy, ako sú dutiny, voľné výplne alebo zapustených ďasien, ktoré by mohli spôsobiť citlivosť.

Okrem toho môže váš chrup pozorovať spolu so zubnými nástrojmi, aby skontroloval citlivosť. Taktiež vás môže objednať Röntgen, aby sa mu lepšie určovala príčina vzniku citlivých zubov.

Ako liečiť citlivé zuby 

Ak je vaša citlivosť na zuby mierna, môžete vyskúšať zubné ošetrenie. Vyberte si zubnú pastu, ktorá je označená ako špeciálne vyrobená pre citlivé zuby.

Tieto zubné pasty nebudú mať žiadne dráždivé zložky a môžu mať desenzibilizujúce zložky, ktoré pomáhajú blokovať nepohodlie z nervu zuba.

Pokiaľ ide o ústnu vodu, vyberte vyplachovanie ústami bez alkoholu, pretože bude menej citlivé na citlivé zuby. Použitie jemnejších zubných kefiek a jemnejšie čistenie môžete tiež pomôcť.

Ak domáca liečba nefunguje, môžete hovoriť so zubným lekárom o zubnej paste na predpis alebo o ústnej vode. Môžu tiež používať gél s obsahom fluoridov alebo lieky na zníženie citlivosti, ktoré sú však na predpis. Tieto môžu pomôcť posilniť sklovinu a chrániť zuby.

Ustupujúce ďasná je možné liečiť jemnejším čistením a udržiavaním dobrej hygieny ústnej dutiny.

V prípadoch intenzívnej citlivosti a nepohodlia v dôsledku vážnej recesie ďasien, môže váš zubár odporučiť používať gumový štep. Tento postup zahŕňa prevzatie tkaniva z podnebia a jeho umiestnenie na koreň na ochranu zuba.

Pri nadmernom škrípaní zubami je potrebné vyhnúť sa stresovým situáciám. Ak však je to vaším zlozvykom počas spánku, použite špeciálny nástroj (tzv. zahryzovadlo), ktorý zabráni poškodeniu zubov.

Kedy navštíviť lekára

Ako už bolo spomenuté, navštívte zubára, ak sa citlivosť objavuje prvýkrát.

Celkovo sa však odporúča navštíviť odborníka, pretože citlivosťou to môže iba začínať, pretože postupom času sa môže vytvoriť zubný kaz spojený s bolesťami alebo môžete prísť o značnú vrstvu zubnej skloviny.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button