Svrbenie v uchu

Svrbenie v uchuSvrbenie v uchu je pomerne častý a väčšinou nijako závažný príznak, ktorým zrejme občas trápi každý z nás.

Svrbenie v uchu a jeho príčiny:


1. Nahromadenie ušného mazu

Ušný maz sa neustále vytvára v vonkajšom uchu a ak nie je pravidelne odstraňovaný, môže spôsobiť nepríjemné svrbenie zvukovodu.

2. Nedostatok ušného mazu

Aj nedostatok mazu môže byť nepríjemný. Ušný maz totiž premazáva a zvláčňuje kožu zvukovodu, bez mazu je zvukovod vysušený a môže sa ľahko podráždiť.

3. Zápal vonkajšieho zvukovodu

Tento stav vzniká pri prieniku infekcie do zvukovodu. Najčastejšími pôvodcami baktérie, vylúčiť však nemožno ani plesne.

Okrem svrbenia sa objavuje bolesť postihnutého ucha, horúčky a ďalšie príznaky.

4. Alergické reakcie

Pocit svrbenia uší a hrdla môže súvisieť s celkovou alergickou reakciou, pomerne často ide o prejavy potravinových alergií.

5. Lokálne kožné ochorenia

Svrbenie ucha sa môže objaviť pri postihnutí kože ušnice niektorou z kožných chorôb.

Z neinfekčných ochorení vymenujme napríklad atopický ekzém a lupienku. Z infekčných chorôb napríklad svrab.

6. Cudzie telesá v uchu

V detskom veku môže svrbenie ucha súvisieť s rôznymi drobnými objektami, ktoré si deti do uší strkajú, u starších ľudí môže problémy spôsobovať napríklad často nosené naslúchadlo.

Cudzie telesá v uchu okrem toho výrazne zvyšujú riziko infekčných komplikácií.

Diagnostika

Pri krátkej epizóde svrbenia zvyčajne nie je návšteva lekára nutná, pri opakovaných a dlhotrvajúcich ťažkostiach je však vhodné navštíviť lekára ORL (ušné, nosné a krčné), ktorý môže vonkajší zvukovod spoľahlivo vyšetriť.

Svrbenie v uchu a jeho liečba

Liečba závisí od vyvolávajúcej príčiny. V bežných prípadoch možno ucho jednoducho vyčistiť (prípadne prepláchnuť), pri infekčných zápaloch sa podľa pôvodcu používajú antibiotiká, antimykotiká, apod.

Ak sú pôvodcom alergické reakcie, sú ideálnou voľbou antihistaminiká. Prípadné uviaznuté cudzie telesá vo zvukovode vedia ošetriť ORL lekári.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/svedeni-v-uchu

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Back to top button