Bolestivé kútiky

bolestivé kútikyBolestivé kútiky sú nepríjemným príznakom, ktorým trpia najmä rôzne oslabení ľudia s nedostatočnou výživou. Ide o trhlinky vznikajúce v ústnych kútikoch, ktoré sú nepríjemne bolestivé, začervenané a niekedy v nich vznikajú trhlinky, ktoré môžu hnisať a krvácať. Bolestivé kútiky sú často prítomné spolu s popraskanými perami.

Príčiny bolestivých kútikov


Existuje viac príčin vzniku bolestivých kútikov, ktoré sa často kombinujú. Pomerne významná je nedostatočná výživa a chýbanie niektorých zlúčenín v organizme.

Typicky sa jedná o nedostatok železa, nedostatok zinku a o nedostatok vitamínov zo skupiny B (najmä nedostatok vitamínu B2 – riboflavínu, alebo vitamínu B6 – pyridoxínu).

Viac ohrození sú napríklad starí ľudia a ďalej chorí s poruchami vstrebávania potravy tráviacim traktom (napr. u neliečenej celiakie, Crohnovej choroby alebo ulceróznej kolitídy).

Na vzniku kútikov sa môžu podieľať tiež infekčné procesy ako je napríklad kvasinková infekcia úst.

Kvasinky s obľubou napádajú chorých s oslabenou imunitou, ako sú už vyššie uvedení nedostatočne živení ľudí, ďalej potom chorí s cukrovkou (najmä cukrovka 1. typu a 2. typu).

Do trhliniek v kútikoch sa môžu dostať aj rôzne baktérie a tie potom bolestivé kútiky ešte viac zhoršujú.

Vysušenie pier, ich popraskanie a vznik bolestivých kútikov môže vzniknúť aj pri užívaní niektorých preparátov proti akné, mám na mysli najmä zlúčeninu izotretinoín (liek Roaccutane).

Liečba bolestivých kútikov

Je potrebné zabezpečiť dostatočnú výživu a hlavne prísun vitamínov. Z dutiny ústnej možno urobiť výter a zistiť prítomnosť infekčných mikroorganizmov, ktoré sa následne môžu začať liečiť.

V prípade kvasiniek sa používajú lieky na princípe antimykotík (lieky proti plesniam).

Ak sú boľavé kútiky spojené s bakteriálnou infekciou, volíme v liečbe antibiotiká.

Ak je nedostatočná výživa jedinca s boľavými kútikmi spôsobená niektorým z vyššie zmienených ochorení tráviaceho traktu, potom je nutné liečiť aj túto chorobu.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/bolestive-koutky

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button