Nedostatok vitamínu B2 (riboflavín)

Nedostatok vitamínu B2Ako sa prejavuje nedostatok vitamínu B2? Aké sú príčiny tohto nedostatku, ako ho diagnostikovať a liečiť? Viac sa dozviete v nasledujúcom článku. Vitamín B2 je označením pre zlúčeninu riboflavín. Človek ju nedokáže vytvárať a musí ju prijímať v potrave. Vyskytuje sa vo väčšom množstve v kvasniciach, orechoch, v mlieku, vajciach, v mäse a vo zvieracích pečeni. Je súčasťou mnohých enzýmov a hrá komplexnú úlohu v metabolizme buniek a základných živín.

Nedostatok vitamínu B2 a jeho príčiny


Hlavnou príčinou nedostatku vitamínu je jeho znížený prísun v potrave. Viac ohrození sú vegetariáni, pretože tento vitamín získavame skôr (ale nielen) z živočíšnych zdrojov.

Ďalšou skupinou pacientov s nedostatočným príjmom vitamínov zo skupiny B sú chronickí alkoholici a ženy s mentálnou anorexiou.

Okrem toho môže byť nedostatok vitamínu spôsobený niektorou z porúch vstrebávania živín v tráviacom trakte.

Prejavy

Prejavy nedostatku sú pomerne neurčité a nešpecifické. Môžu sa objaviť boľavé kútiky a popraskané pery, suchý a rozpraskaný jazyk a lámavé nechty.

U detí sa objavujú poruchy rastu a telesného vývoja.

Diagnostika

Podozrenie na nedostatok vitamínu B2 získame z klinických príznakov a prítomnosti rizikových faktorov spôsobujúcich nedostatok vitamínu (viď. príčiny).

Presné hladiny vitamínov v tele sa nestanovujú, teoreticky však možno vyšetriť množstvo riboflavínu vylučovaného do moču a z tejto hodnoty odvodiť jeho množstvo v tele.

Liečba

Najvhodnejšie je prijímať vitamíny v potrave, v prípade nutnosti existuje celý rad preparátov s dostatočným obsahom B2.

Vitamín sa z tela vylučuje močom a je prakticky nemožné sa ním predávkovať (čo však neplatí o všetkých vitamínoch).

Zdroj: https://www.stefajir.cz/nedostatek-vitaminu-b2

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button