Kvasinkové ochorenia úst

kvasinkové ochorenia ústKvasinkové ochorenia úst sú relatívne bežnou formou infekčného plesňového ochorenia. Samo o sebe je to relatívne banálnym problémom, ale môže poukazovať na prítomnosť iných a niekedy aj vážnych ochorení. Aké sú príčiny vzniku týchto ochorení, ako presne sa prejavujú, ako ich diagnostikovať a liečiť? Všetky podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom článku.

Príčiny kvasinkového ochorenia úst


Kvasinkové ochorenia úst spôsobuje kvasinka Candida albicans [Kandida albikans], ktorá pomerne s obľubou napáda sliznice ľudského tela.

Nemusí sa vyskytovať len v ústnej dutine, ale aj na koži a na slizniciach močovej a pohlavnej sústavy – veľmi časté sú kvasinkové infekcie pošvy.

Zriedkavé a smrteľne nebezpečné sú vnútorné formy kvasinkových ochorení, kedy Candida napadne vnútorné orgány a rozširuje sa po tele.

Kvasinky žijú na slizniciach aj u zdravých ľudí, ale imunita dokáže ich počet redukovať na minimálnu mieru. Horšia funkcia imunity je potom často spojená s vyšším výskytom kvasinkových infekcií.

Z toho dôvodu je pri náleze ústnej formy kvasinkovej nákazy vyšetriť pacienta a pokúsiť sa zistiť stavy, ktoré môžu so znížením imunity súvisieť. Medzi také stavy patrí cukrovka (obyčajne ide o cukrovku) a v prípade rizikovejšieho človeka (promiskuitný, homosexuál, narkoman) nie je od veci urobiť testy na HIV.

Ochorenie AIDS je poruchou imunity v jej najčistejšej forme a kvasinkové infekcie vznikajú u HIV pozitívnych omnoho častejšie.

Prejavy

Kvasinkové ochorenia úst majú rôzne prejavy. Niekedy môžeme nájsť začervenané vnútro úst a jazyk s vyhladenou sliznicou, inokedy môžu byť prítomné začervenané boľavé kútiky (viac u detí).

Najklasickejším prejavom sú ale belavé povlaky jazyka a hrdla rôzneho rozsahu, ktoré predstavujú okom viditeľné kolónie kvasiniek – táto forma ochorenia sa označuje ako tzv. soor [soor].

Dajú sa tyčinkou zlúpnuť, aj keď ich spodina môže niekedy krvácať. Vyššie uvedené nálezy môže sprevádzať nepríjemný pocit v ústach, pálenie a pocit sucha.

Diagnostika

Podozrenie na chorobu možno pojať z klinických prejavov, ale definitívny výsledok získame až v mikrobiologickom laboratóriu po výtere ústnej dutiny.

Ako už bolo spomenuté vyššie, malo by po diagnostike kvasiniek nasledovať základné vyšetrenia (odbery krvi, fyzikálne vyšetrenie), ktoré by zhodnotilo zdravotný stav pacienta.

Dôležité je najmä vylúčenie alebo potvrdenie cukrovky.

Liečba

Kvasinkové ochorenia úst majú jedinú účinnú liečbu a tú predstavujú lieky zo skupiny antimykotík (protiplesňové lieky).

Podávajú sa vo forme tabletiek a vzhľadom k tomu, že infekcia je sústredená na ústnu dutinu, odporúča sa ich skôr cmúľať než hneď prehĺtať.

Antibiotiká sú proti kvasinkám úplne neúčinné. Ak sa nájde ďalšia choroba, ktorá je zodpovedná za poruchu imunity, liečime ju samozrejme tiež.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/kvasinkova-infekce-ust

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button