Biely jazyk

biely jazykČo je to biely jazyk a aké sú príčiny tohto stavu? Bielo povlečený jazyk je pomerne častým príznakom a neznamená nič neobvyklé. Napriek tomu môže byť aj prejavom niektorých závažnejších stavov, ktoré si tu spomenieme. Všeobecne povedané sa môže povlak na jazyku tvoriť u každého z nás, ide v podstate o úplne normálny proces hromadenia odumretých buniek slizníc.

Príčiny bieleho jazyka:

1. Nedostatočná ústna hygiena

Horšia ústna hygiena s nedostatočným čistením zubov môže byť okrem zápachu z úst spojená aj s bielo povlečeným jazykom.

2. Dehydratácia

Nedostatočný prísun tekutín spôsobuje vysychanie slizníc vrátane slizníc ústnej dutiny a jazyka. Tým sa zhoršia čistiace schopnosti a vzniká biely povlak na jazyku.

3. Fajčenie

Cigaretový dym obsahuje množstvo škodlivín. Jeho pôsobením dochádza ako k priamemu poškodzovaniu povrchu jazyka, tak aj k vysušovaniu sliznice ústnej dutiny a biely jazyk je pri fajčení veľmi častým príznakom.

4. Kvasinková infekcia ústnej dutiny

V tomto prípade sa vytvárajú belavé povlaky (tzv. Soor), ktoré pokrývajú povrch sliznice ústnej dutiny vrátane jazyka. Najčastejšou plesňou, ktorá toto spôsobuje je tzv. Candida albicans.

Povlaky sa dajú zotrieť, povrch jazyka pod nimi môže byť červený a podráždený. Liečiť tieto plesňové infekcie síce vieme, ale ich časté opakovanie môže znamenať narušenú imunitu (obvykle u cukrovky 1. a 2. typu).

5. Streptokokové infekcie

Tieto infekcie v ústnej dutine sú často spojené s bolesťami v krku a okrem iného aj s bielo povlečeným jazykom. Typickým zástupcom je klasická angína.

6. Leukoplakia

Leukoplakia znamená biele zafarbenie sliznice, ktoré môže znamenať prednádorový stav (odborne prekancerózu).

Ide vlastne o to, že sliznica sa určitými škodlivými vplyvmi začne meniť a tieto zmeny sa prejavia bielou farbou. Biely jazyk – belavý „povlak“ sa v tomto prípade nedá zotrieť.

Príčinou vzniku leukoplakie môže byť fajčenie či pitie tvrdého alkoholu. Niektoré formy sú spojené s vírusovými infekciami, leukoplakia na okrajoch jazyka (tzv. vlasatá leukoplakia) môže byť známkou HIV infekcie.

Biely jazyk a jeho diagnostika

Okrem anamnézy (čistenie zubov, zachovávanie ústnej hygieny, fajčenie, pitie alkoholických nápojov, poruchy imunity) a základného vyšetrenia možno odobrať stery z ústnej dutiny na mikrobiologické vyšetrenie, ktoré môže nájsť kvasinky.

Pri podozrení na leukoplakiu možno z bieleho ložiska získať drobnú vzorku na histologické vyšetrenie, ktoré môže preukázať či vylúčiť výskyt prednádorových zmien.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/bily-jazyk

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

  Použité zdroje: základné zdroje textu

  1 komentár

  1. Povlak bielej farby na jazyku moze indikovat najma problemy s traviacim ustrojenstvom, ci uz ide o hrube crevo, zaludok, tenke crevo alebo pankreas. Pri zmienenych problemoch je ale mozne pozorovat aj ine symptomy suvisiace so zhorsenym zdravotnym stavom a su viditelne, takze samo o sebe nemusi este biely povlak na jazyku znamenat vaznejsie ochorenie. Velka vacsina pripadov suvisi skor s  infekciou ustnej dutiny , ktora je kvasinkoveho charakteru.

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

  Back to top button