Vlasatá leukoplakia

Vlasatá leukoplakiaStav známy ako vlasatá leukoplakia by sa dal možno označiť skôr za príznak než za nejaké ochorenie. Nemá nič spoločné s vlasmi, ale s jazykom a neradno ho vôbec podceňovať. Aké sú príčiny vzniku tohto ochorenia? Ako sa vlasatá leukoplakia prejavuje a aký orgán postihuje? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny vlasatej leukoplakie


Vlasatá leukoplakia sa typicky objavuje u pacientov, ktorí sú HIV pozitívni alebo u ktorých už plne prepuklo ochorenie AIDS. Na jeho vzniku sa podieľa oslabenie imunitného systému pri AIDS a súbežný vplyv EBV vírusu, ktorý spôsobí poškodenie sliznice jazyka. EBV vírus je pomerne rozšírený a aj u zdravého človeka ale zostane v organizme v neaktívnej forme. Pokiaľ dôjde k vyššie uvedenému oslabeniu imunity, potom sa vírus aktivuje a spôsobuje ťažkosti.

Prejavy

Pôsobením vyššie uvedených vplyvov dôjde k poškodeniu sliznice jazyka a nahrádzaniu zdravej ružovej sliznice na belavú sliznicu, ktorá je na pohľad vlnitá až vlasatá (odtiaľ názov). Typicky sú postihnuté hrany prvých dvoch tretín jazyka obojstranne. Hoci vyzerá leukoplakia ako belavý povlak, v skutočnosti sa o povlak nejedná a nedá sa z jazyka zotrieť.

Diagnostika

Ložiská vlasatej leukoplakie možno vidieť prostým pohľadom, pri podozrení je človeka nutné vyšetriť na prítomnosť vírusu HIV v krvi.

Liečba

Samotnú vlasatú leukoplakiu nie je potrebné liečiť, nie je nebezpečná. Určitý ústup ťažkostí sa docieli po podaní niektorých antivirotík (lieky proti vírusom), ale efekt býva väčšinou len dočasný. Liečba by sa mala sústrediť na AIDS, ktorá pre chorého predstavuje vážne ohrozenie života.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie Chrípka a nádcha. Rôzne akcie až do výšky -20%.

Momentálne prebieha aj akcia kde pri kúpe 2 vybraných produktov dostane tretí zadarmo 2+1 zadarmo – len do vypredania zásob!

Zdroj: https://www.stefajir.cz/vlasata-leukoplakie

Bio a Raw potraviny

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.