EBV infekcia

EBV je skratka používaná pre tzv. Epstein-Barrovej vírus. Tento vírus je zodpovedný za viacero ochorení, pomerne iné je však ich spektrum v civilizovanej Európe a iné v chudobných afrických štátoch.
Vírus EBV
EBV vírus sa vyskytuje relatívne často a prenáša sa slinami a inými telesnými tekutinami. Pomerne častou príčinou nákazy je bozkávanie a nechránený pohlavný styk.
Choroby
U väčšiny nakazených sa infekcia nijako neprejaví a nakazení ľudia neochorejú, niekto však toto šťastie nemá.
Vírus môže spôsobovať celý rád chorôb, záleží najmä na sile imunitného systému postihnutého jedinca. U jedincov s úplne normálnou imunitou je vírus zodpovedný najmä za vznik tzv. infekčnej mononukleózy.
U ľudí s výrazne oslabenou imunitou (napr. chorí s AIDS, ľudia užívajúci silné imunosupresíva) však môže vírus spôsobiť oveľa závažnejšie ochorenie vrátane niektorých zhubných nádorov.
Povedzme si o chorobách spojených s EBV infekciou niečo bližšieho.
Infekčná mononukleóza
Toto väčšinou nezávažné ochorenie je typickým dôsledkom EBV infekcie v civilizovaných štátoch.
Mononukleóza sa často prenáša slinami, a preto sa označuje ako „choroba z bozkávania“.
Ochorenie je do značnej miery podobné infekčnej angíne (bolesti hrdla, čapy na mandliach), okrem toho dochádza k zväčšeniu lymfatických uzlín a zvýšeniu pečeňových testov.
Vlasatá leukoplakia
Toto ochorenie patrí medzi známky HIV infekcie. Je zrejmé na jazyku, kde sa objaví belavé zafarbenie sliznice, ktorá je zriasená.
Najviac postihnuté sú hrany jazyka na oboch stranách. Predpokladá sa priama súvislosť s EBV infekciou u HIV pozitívneho jedinca.
Burkittov lymfóm
Tento zhubný nádor sa objavuje v dôsledku EBV infekcie u imunitne oslabeného jedinca.
Výskyt Burkittovho lymfómu je častý v Afrike, najčastejšie postihnutá je oblasť tváre, kde sa objavuje objemná hrča, ktorá sa môže na povrchu zapáliť.
Okrem toho sa však môže Burkittov lymfóm vyskytovať aj v iných tkanivách a orgánoch. Viac nájdete v príslušnom článku.
Rakovina nosohltana
Tento zhubný nádor sa odborne nazýva ako nazofaryngálny karcinóm.
V SR sa príliš nevyskytuje, najčastejšie ho nájdeme vo východnej Ázii a v Afrike.
EBV vírus je zrejme jedným (ale nie jediným) faktorom jeho vzniku spoločne s určitými genetickými predpokladmi a faktormi vonkajšieho prostredia.
Hodgkinov lymfóm
Udáva sa významná spojitosť medzi infekciou EBV vírusom a Hodgkinovým lymfómom, príčinná súvislosť však nie je doteraz presne určená.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/ebv-infekce
Použité zdroje: základné zdroje textu