Hodgkinov lymfóm

Hodgkinov lymfomHodgkinov lymfóm je nádorové ochorenie, ktoré vychádza z krvných buniek a radí sa do početnej rodiny lymfómov. Hodgkinov lymfóm sa vyskytuje relatívne často u mladých mužov.

Príčiny Hodgkinovho lymfómu


Nádor vychádza z lymfocytov, ktoré patria medzi tzv. biele krvinky a sú zodpovedné za imunitnú obranu organizmu.

V niektorom z lymfocytov dôjde ku genetickej mutácii, čím sa stratí jeho zodpovednosť za reguláciu a tento lymfocyt sa začne nekontrolovateľne šíriť po tele.

Presná príčina mutácie je nejasná, predpokladá určitý genetický predpoklad a možný spúšťací vplyv niektorých vírusových infekcií.

U ochorenia s názvom Hodgkinov lymfóm nachádzame v tele tzv. bunky Sternberg-Reedovej, označované skrátene ako RS bunky, ktoré produkujú veľké množstvo zápalových látok a tým sa významne podieľajú na príznakoch choroby.

Príznaky

Nádorové bunky infiltrujú lymfatické uzliny (čo je pre lymfómy typické) a vedú k ich nebolestivému zväčšeniu, platí to najmä pre uzliny na krku.

Okrem toho môžeme nájsť aj zväčšenú pečeň a zväčšenú slezinu. Celotelová produkcia zápalových látok RS bunkami vedie k opakujúcim sa horúčkam, nočnému poteniu a nechcenému úbytku na váhe. Lymfómy okrem vyššie uvedeného tiež narušujú imunitu organizmu.

Diagnostika

Súčasťou vyšetrovacieho postupu sú krvné odbery, kedy význam má krvný obraz – skôr však k vylúčeniu leukémie.

Rozsah ochorenia (tj. predovšetkým hľadanie zväčšených uzlín) je vhodné ďalej určiť pomocou röntgenu pľúc a ultrazvuku či CT vyšetrenie brucha.

Je nutné vykonať ultrazvuk zväčšených uzlín (ak sú na krku potom doplniť ORL vyšetrenie), dostatočne veľkú uzlinu chirurgicky vybrať.

Takto získaná uzlina sa posiela na histologické vyšetrenie, pri ktorom sa preukáže prítomnosť nádorových lymfocytov a RS buniek.

Podľa charakteru buniek sa potom Hodgkinov lymfóm priradí k určitému podtypu, ktoré sa ďalej líšia prognózou.

Liečba

U krvných nádorov všeobecne je chirurgické riešenie úplne výnimočné, lebo v čase diagnózy sú nádorové bunky už prakticky vždy rozšírené na viacerých miestach organizmu.

Základom je preto chemoterapia, výnimočne sa vykonáva transplantácia kostnej drene.

Prevencia

Prognóza závisí od rozsahu ochorenia a od typu Hodgkinovho lymfómu. Všeobecne povedané sú vyhliadky pacientov s touto chorobou veľmi dobré a vyliečenie dochádza až u 80% chorých.

Časť chorých aj napriek maximálnej starostlivosti však umiera.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/hodgkinuv-lymfom

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button