Čapy na mandliach

čapy na mandliachČapy na mandliach sú belavé ložiská na povrchu mandlí a aj nezdravotník ich ľahko spozná pri pohľade do dutiny ústnej. Sú väčšinou spojené s infekčnými procesmi v ústnej dutine, ktoré postihujú mandle. Čapy obsahujú odumreté bunky sliznice, biele krvinky a baktérie (ak ide o bakteriálnu infekciu). Čo všetko môže čapy na mandliach spôsobiť a ako tento príznak diagnostikovať? Viac podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom článku.

Príčiny čapov na mandliach

Zvyčajne sa jedná o klasickú angínu vyvolanú streptokokmi. Okrem samotných bielych povláčikov sa objavuje horúčka, bolesti v krku a pri ťažších prípadoch aj bolesť pri prehĺtaní. Niekedy prechádza angína do chronickej formy a okrem čapov už nespôsobuje vážnejšie ťažkosti s výnimkou zápachu z úst. Belavé povlaky na mandliach sprevádzajú spolu s vyrážkou aj šarlach.

O niečo menej často nachádzame čapy na mandliach aj u vírusového zápaluinfekčnej mononukleózy. Zabudnúť nesmieme ani na niektoré sexuálne prenosné choroby, ako je napríklad kvapavka. Jej pôvodca, baktéria Neisseria gonorrhoeae [Najsérija gonorhé], môže pri prenose orálnym sexom napadnúť tkanivo mandlí a potom vytvára klasické čapy.

Diagnostika čapov na mandliach

Diagnózu môžeme do značnej miery určiť anamnézou (niektoré z vyššie spomenutých ťažkostí u pacienta) a pohľadom do správne otvorenej dutiny ústnej. Prítomnosť jednotlivých typov baktérií a ich citlivosť na antibiotiká určíme výterom a následnou kultiváciou získaných vzoriek v laboratóriu.

Doplňujúcim vyšetrením sú krvné odbery, kde hodnotíme zvýšenie CRP a krvný obraz (výrazné zmeny v krvnom obraze sú typické pre infekčnú mononukleózu).

Zdroj: https://www.stefajir.cz/cepy-na-mandlich

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.