Úvod / Choroby / Rakovina nosohltana (nazofaryngálny karcinóm)

Rakovina nosohltana (nazofaryngálny karcinóm)

Rakovina nosohltanaRakovina nosohltana (odborne nazofaryngálny karcinóm) je v SR menej časté ochorenie, celosvetovo je však významnejšie a rozšírenejšie, než by sa mohlo zdať. Ochorenie nemá príliš dobrú prognózu a je vhodné o ňom vedieť. niečo viac.

Rakovina nosohltana a jej príčiny:


Príčiny vzniku tumoru nie sú celkom jasné. Zrejme sa na ňom podieľajú určité genetické predpoklady a infekcia EBV vírusom. Typický výskyt rakoviny nosohltana je v juhovýchodnej Ázií a Afrike.

Hoci je infekcia EBV vírusom častá aj v Európe, v našich podmienkach tento vírus skôr vyvoláva infekčnú mononukleózu a nie nádorové ochorenia. Ako je to s fajčením a alkoholizmom, nie je jasné. Skôr sa zdá, že tieto faktory nie sú pre vznik tohto typu nádoru významné.

Prejavy:

Príznaky závisia na mieste vzniku nádoru, čo môže byť sliznica dutiny nosnej alebo hltana. Väčší tumor môže spôsobiť upchatie nosnej dierky alebo krvácanie z nosa, nádory rastúce v hltane môžu určite svojim rastom vyvolať poruchy prehĺtania a bolesť pri prehĺtaní. Pokročilým príznakom je nebolestivé zväčšenie lymfatických uzlín v oblasti krku kvôli metastázam.

Ak hmota nádoru utlačí Eustachovu trubicu (spája stredné ucho s dutinou nosovej), môže postihnutému "zaľahať" ucho a hromadiaci sa sekrét môže vyvolávať opakované zápaly stredného ucha.

Diagnostika:

Pre diagnózu je určujúce vyšetrenie lekárom ORL (ušné, nosné a krčné), ktorý si pomocou špeciálnych nástrojov môže prezrieť nosohltan a tumor nájsť. Z tumoru je nutné odobrať malú vzorku tkaniva a histologicky ju vyšetriť.

Celkový rozsah nádoru a prítomnosť metastáz možno zhodnotiť pomocou zobrazovacích metód, ideálne CT vyšetrením.

Rakovina nosohltana a jej liečba:

Liečba pokročilých štádií je zložitá a nie vždy je možné chorého úspešne vyliečiť. Tento typ nádoru relatívne dobre odpovedá na žiarenie, a preto sa ožarovanie považuje za základnú metódu liečby.

V prípade výskytu metastáz sa ožiarenie kombinuje s chemoterapiou. Narozdiel od väčšiny ostatných tumorov nemá chirurgia v terapii rakoviny nosohltana tak veľký efekt a má skôr pomocný význam. Prognóza chorého výrazne záleží na tom, ako skoro bol nádor nájdený.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *