Rakovina nosohltana (nazofaryngálny karcinóm)

Rakovina nosohltanaRakovina nosohltana (odborne nazofaryngálny karcinóm) je v SR menej časté ochorenie, celosvetovo je však významnejšie a rozšírenejšie, než by sa mohlo zdať. Ochorenie nemá príliš dobrú prognózu a je vhodné o ňom vedieť. niečo viac.

Rakovina nosohltana a jej príčiny


Príčiny vzniku tumoru nie sú celkom jasné. Zrejme sa na ňom podieľajú určité genetické predpoklady a infekcia EBV vírusom.

Typický výskyt rakoviny nosohltana je v juhovýchodnej Ázií a Afrike. Hoci je infekcia EBV vírusom častá aj v Európe, v našich podmienkach tento vírus skôr vyvoláva infekčnú mononukleózu a nie nádorové ochorenia.

Ako je to s fajčením a alkoholizmom, nie je jasné. Skôr sa zdá, že tieto faktory nie sú pre vznik tohto typu nádoru významné.

Prejavy

Príznaky závisia na mieste vzniku nádoru, čo môže byť sliznica dutiny nosnej alebo hltana. Väčší tumor môže spôsobiť upchatie nosnej dierky alebo krvácanie z nosa, nádory rastúce v hltane môžu určite svojim rastom vyvolať poruchy prehĺtania a bolesť pri prehĺtaní.

Pokročilým príznakom je nebolestivé zväčšenie lymfatických uzlín v oblasti krku kvôli metastázam.

Ak hmota nádoru utlačí Eustachovu trubicu (spája stredné ucho s dutinou nosovej), môže postihnutému „zaľahať“ ucho a hromadiaci sa sekrét môže vyvolávať opakované zápaly stredného ucha.

Diagnostika

Pre diagnózu je určujúce vyšetrenie lekárom ORL (ušné, nosné a krčné), ktorý si pomocou špeciálnych nástrojov môže prezrieť nosohltan a tumor nájsť.

Z tumoru je nutné odobrať malú vzorku tkaniva a histologicky ju vyšetriť. Celkový rozsah nádoru a prítomnosť metastáz možno zhodnotiť pomocou zobrazovacích metód, ideálne CT vyšetrením.

Rakovina nosohltana a jej liečba

Liečba pokročilých štádií je zložitá a nie vždy je možné chorého úspešne vyliečiť. Tento typ nádoru relatívne dobre odpovedá na žiarenie, a preto sa ožarovanie považuje za základnú metódu liečby.

V prípade výskytu metastáz sa ožiarenie kombinuje s chemoterapiou. Narozdiel od väčšiny ostatných tumorov nemá chirurgia v terapii rakoviny nosohltana tak veľký efekt a má skôr pomocný význam.

Prognóza chorého výrazne záleží na tom, ako skoro bol nádor nájdený.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/rakovina-nosohltanu

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button