Nedostatok vitamínu B6

Nedostatok vitamínu B6Vitamín B6 je označením pre zlúčeninu pyridoxín. Túto látku si náš organizmus nie je schopný vytvárať a sme preto odkázaní na jej príjem v potrave. Pyridoxín je súčasťou mnohých enzýmov dôležitých pre správny metabolizmus aminokyselín a bielkovín. Rovnako ako ostatné vitamíny skupiny B je aj pyridoxín bohato obsiahnutý v kvasniciach, ďalej sa nachádza vo vajciach, zemiakoch, špenáte, keli, banánoch, orechoch a obilninách. Ako sa nedostatok vitamínu B6 prejavuje, ako ho liečiť a diagnostikovať a čo tento nedostatok spôsobuje?

Nedostatok vitamínu B6 a jeho príčiny


Hlavnou príčinou môže byť nedostatočný prísun pyridoxínu v potrave, v našich zemepisných šírkach to môže byť prípad ľudí pokročilého veku, chronických ťažko chorých pacientov a alkoholikov.

Inou možnosťou sú chronické ochorenia tráviaceho traktu, ktoré sú spojené s poruchami vstrebávania živín a poškodením pečene, opäť veľmi typickým pre alkoholikov.

Prejavy

Môže sa objaviť kožná vyrážka, boľavé kútiky a pomerne zvláštnym príznakom je vyhladený jazyk, ktorý bolí a nepríjemne páli, niekedy sa na jeho povrchu môžu vytvoriť vredy.

Postihnutý môže byť aj centrálny nervový systém so zmenami nálady, únavou a zmätenosťou.

Pacient môže trpieť aj polyneuropatiou, tj. poškodením periférnych nervov v tele.

Medzi klasické príznaky patrí nepríjemné brnenie končatín, poruchy citlivosti a prípadne aj pohyblivosti.

Diagnostika

Kombinácia ťažkostí a prítomnosť rizikových faktorov nedostatku vitamínu sú pomerne dostačujúce, u rizikových pacientov je vhodné preventívne podávanie vitamínov aj bez jasných prejavov ich nedostatku.

Nedostatok vitamínu B6 a jeho liečba

Vitamíny zo skupiny B vrátane pyridoxínu možno podávať v tabletovej forme.

Možno len upozorniť, že veľmi vysokými dávkami vitamínu B6 sa dá predávkovať, pričom pri príjme dávky vyššie ako 500-1000 miligramov denne môže pri dlhodobom užívaní vzniknúť polyneuropatia podobne ako pri jeho nedostatku.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/nedostatek-vitaminu-b6

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button