Vyliec.sk > Choroby > Nedostatok vitamínu B6

Nedostatok vitamínu B6

Nedostatok vitamínu B6Vitamín B6 je označením pre zlúčeninu pyridoxín. Túto látku si náš organizmus nie je schopný vytvárať a sme preto odkázaní na jej príjem v potrave. Pyridoxín je súčasťou mnohých enzýmov dôležitých pre správny metabolizmus aminokyselín a bielkovín. Rovnako ako ostatné vitamíny skupiny B je aj pyridoxín bohato obsiahnutý v kvasniciach, ďalej sa nachádza vo vajciach, zemiakoch, špenáte, keli, banánoch, orechoch a obilninách. Ako sa nedostatok vitamínu B6 prejavuje, ako ho liečiť a diagnostikovať a čo tento nedostatok spôsobuje?

Nedostatok vitamínu B6 a jeho príčiny


Hlavnou príčinou môže byť nedostatočný prísun pyridoxínu v potrave, v našich zemepisných šírkach to môže byť prípad ľudí pokročilého veku, chronických ťažko chorých pacientov a alkoholikov. Inou možnosťou sú chronické ochorenia tráviaceho traktu, ktoré sú spojené s poruchami vstrebávania živín a poškodením pečene, opäť veľmi typickým pre alkoholikov.

Prejavy

Môže sa objaviť kožná vyrážka, boľavé kútiky a pomerne zvláštnym príznakom je vyhladený jazyk, ktorý bolí a nepríjemne páli, niekedy sa na jeho povrchu môžu vytvoriť vredy. Postihnutý môže byť aj centrálny nervový systém so zmenami nálady, únavou a zmätenosťou.

Pacient môže trpieť aj polyneuropatiou, tj. poškodením periférnych nervov v tele. Medzi klasické príznaky patrí nepríjemné brnenie končatín, poruchy citlivosti a prípadne aj pohyblivosti.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Diagnostika

Kombinácia ťažkostí a prítomnosť rizikových faktorov nedostatku vitamínu sú pomerne dostačujúce, u rizikových pacientov je vhodné preventívne podávanie vitamínov aj bez jasných prejavov ich nedostatku.

Nedostatok vitamínu B6 a jeho liečba

Vitamíny zo skupiny B vrátane pyridoxínu možno podávať v tabletovej forme. Možno len upozorniť, že veľmi vysokými dávkami vitamínu B6 sa dá predávkovať, pričom pri príjme dávky vyššie ako 500-1000 miligramov denne môže pri dlhodobom užívaní vzniknúť polyneuropatia podobne ako pri jeho nedostatku.

Nedostatok vitamínu B6

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.