Úvod / Choroby / Nedostatok zinku

Nedostatok zinku

Nedostatok zinkuZinok je chemický prvok, ktorý sa v našom tele vyskytuje len v malom množstve, napriek tomu však má význam a nedostatok zinku môže byť spojený s rôznymi ťažkosťami. Zinok sa totiž zúčastňuje celého radu metabolických reakcií v organizme. Väčšie množstvo zinku sa nachádza v mäse, v pečeni, kvasniciach, vajciach a mliečnych výrobkoch. Odporúčaný denný príjem zinku pre dospelého človeka je 15-20 miligramov.

Nedostatok zinku a jeho príčiny:


Príčinou nedostatku zinku je jeho nedostatočný prísun v potrave (v našich podmienkach častejšie u alkoholikov a u žien s mentálnou anorexiou) alebo poruchy vstrebávania zinku v tráviacom trakte pri chorobách spojených s poruchami vstrebávania živín.

Okrem toho môžu nedostatkom zinku trpieť ľudia s chorou pečeňou, s ochorením obličiek a nádorovými chorobami.  

Prejavy:

Nedostatok zinku môže spôsobiť únavu, zmeny nálady a psychiky, vyvoláva sklon k hnačkám a pri ťažkom nedostatku môže spôsobovať rôzne komplikácie v tehotenstve.

Chorí s nedostatkom zinku majú častejšie suchú kožu, boľavé kútiky, lámavé nechty a vlasy a horšie sa im hoja rany.

Zinok má vplyv aj na chuť k jedlu a jeho nedostatok vyvoláva nechutenstvo. Zinok má význam aj pre imunitné reakcie, a preto je možné pri jeho nedostatku očakávať jej oslabenie.

Liečba:

Zinok možno podávať v kombinácii s ďalšími živinami v potravinových doplnkoch. Zinkom sa možno pri niekoľkonásobnom prekročení dennej doporučenej dávky predávkovať aj otráviť, čo býva spojené s bolesťami brucha, nevoľnosťou a zvracaním.

Pri nadmernom príjme zinku tiež zvyčajne dochádza k poruche vstrebávania medi v tráviacom trakte a to môže vyvolať prejavy jej nedostatku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *