Nedostatok zinku

Nedostatok zinkuZinok je chemický prvok, ktorý sa v našom tele vyskytuje len v malom množstve, napriek tomu však má význam a nedostatok zinku môže byť spojený s rôznymi ťažkosťami. Zinok sa totiž zúčastňuje celého radu metabolických reakcií v organizme. Väčšie množstvo zinku sa nachádza v mäse, v pečeni, kvasniciach, vajciach a mliečnych výrobkoch. Odporúčaný denný príjem zinku pre dospelého človeka je 15-20 miligramov.

Nedostatok zinku a jeho príčiny


Príčinou nedostatku zinku je jeho nedostatočný prísun v potrave (v našich podmienkach častejšie u alkoholikov a u žien s mentálnou anorexiou) alebo poruchy vstrebávania zinku v tráviacom trakte pri chorobách spojených s poruchami vstrebávania živín. Okrem toho môžu nedostatkom zinku trpieť ľudia s chorou pečeňou, s ochorením obličiek a nádorovými chorobami.

Prejavy

Nedostatok zinku môže spôsobiť únavu, zmeny nálady a psychiky, vyvoláva sklon k hnačkám a pri ťažkom nedostatku môže spôsobovať rôzne komplikácie v tehotenstve. Chorí s nedostatkom zinku majú častejšie suchú kožu, boľavé kútiky, lámavé nechty a vlasy a horšie sa im hoja rany. Zinok má vplyv aj na chuť k jedlu a jeho nedostatok vyvoláva nechutenstvo. Zinok má význam aj pre imunitné reakcie, a preto je možné pri jeho nedostatku očakávať jej oslabenie.

Liečba

Zinok možno podávať v kombinácii s ďalšími živinami v potravinových doplnkoch. Zinkom sa možno pri niekoľkonásobnom prekročení dennej doporučenej dávky predávkovať aj otráviť, čo býva spojené s bolesťami brucha, nevoľnosťou a zvracaním. Pri nadmernom príjme zinku tiež zvyčajne dochádza k poruche vstrebávania medi v tráviacom trakte a to môže vyvolať prejavy jej nedostatku.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/nedostatek-zinku

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.