Úvod / Choroby / Otrava zinkom

Otrava zinkom

Otrava zinkomZinok je prvok, ktorý sa v našom tele nachádza v malom množstve, ale napriek tomu je pomerne dôležitý.

Nedostatok zinku spôsobuje rôzne ťažkosti, avšak škodlivý môže byť aj jeho nadbytok a práve v tomto článku si povieme o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tejto otravy.

Otrava zinkom a jej príčiny:


Príčinou je obvykle nadmerný prísun zinku v doplnkoch stravy, ktoré tento prvok obsahujú. Okrem toho by mohlo dôjsť k otrave po požití najrôznejších látok, ktoré zinok obsahujú (napr. niektoré priemyselné farby, kožné masti).

Nadmerný až toxický prísun zinku v potrave je skôr nepravdepodobný.

Prejavy:

Otrava zinkom sa prejavuje celkovou nevôľou, zvýšenou teplotou, nevoľnosťou, nechutenstvom, kovovou chuťou v ústach a zvracaním.

Okrem toho zvyčajne otrávení ľudia trpia úpornými hnačkami a môžu sa tak ľahko dehydrovať. Pri nadmernom príjme zinku dochádza k poruche vstrebávania medi v tráviacom trakte a to môže vyvolať prejavy jej nedostatku.

Diagnostika:

Na akútnu formu otravy je ľahké prísť, ak vieme, že dotyčný človek nárazovo požil zlúčeninu obsahujúcu veľké množstvo zinku, diagnostika chronickej otravy je oveľa ťažšia. Hladina zinku sa dá vyšetriť z krvného náberu.

Pri otrave zinkom sa odporúča zistiť aj hladinu krvného horčíka, ktorá môže byť zinkom výrazne vychýlená tiež.

Otrava zinkom a jej liečba:

Základom liečby je dostatočná hydratácia (napr. infúziami) a stabilizácia dotyčného. Pri chronickej otrave je nutné zistiť zdroj používaného zinku a zabrániť jeho ďalšiemu príjmu. Odporúča sa aj podávanie malých dávok medi, ktorá urýchľuje vylučovanie zinku z tela

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *