Vyliec.sk > Choroby > Otrava zinkom

Otrava zinkom

Otrava zinkomZinok je prvok, ktorý sa v našom tele nachádza v malom množstve, ale napriek tomu je pomerne dôležitý. Nedostatok zinku spôsobuje rôzne ťažkosti, avšak škodlivý môže byť aj jeho nadbytok a práve v tomto článku si povieme o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tejto otravy.

Otrava zinkom a jej príčiny


Príčinou je obvykle nadmerný prísun zinku v doplnkoch stravy, ktoré tento prvok obsahujú. Okrem toho by mohlo dôjsť k otrave po požití najrôznejších látok, ktoré zinok obsahujú (napr. niektoré priemyselné farby, kožné masti).

Nadmerný až toxický prísun zinku v potrave je skôr nepravdepodobný.

Prejavy

Otrava zinkom sa prejavuje celkovou nevôľou, zvýšenou teplotou, nevoľnosťou, nechutenstvom, kovovou chuťou v ústach a zvracaním. Okrem toho zvyčajne otrávení ľudia trpia úpornými hnačkami a môžu sa tak ľahko dehydrovať. Pri nadmernom príjme zinku dochádza k poruche vstrebávania medi v tráviacom trakte a to môže vyvolať prejavy jej nedostatku.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Diagnostika

Na akútnu formu otravy je ľahké prísť, ak vieme, že dotyčný človek nárazovo požil zlúčeninu obsahujúcu veľké množstvo zinku, diagnostika chronickej otravy je oveľa ťažšia. Hladina zinku sa dá vyšetriť z krvného náberu. Pri otrave zinkom sa odporúča zistiť aj hladinu krvného horčíka, ktorá môže byť zinkom výrazne vychýlená tiež.

Otrava zinkom a jej liečba

Základom liečby je dostatočná hydratácia (napr. infúziami) a stabilizácia dotyčného. Pri chronickej otrave je nutné zistiť zdroj používaného zinku a zabrániť jeho ďalšiemu príjmu. Odporúča sa aj podávanie malých dávok medi, ktorá urýchľuje vylučovanie zinku z tela.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/otrava-zinkem

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.