Kovová chuť v ústach

kovová chuť v ústachKovová chuť v ústach nie je až tak vzácnym problémom, ako by sa mohlo zdať. Môžu ju spôsobovať niektoré lieky, toxické zlúčeniny a pozorovaná bola aj u hormonálnych zmien v organizme. Viac o kovovej chuti v ústach sa dočítate v nasledujúcom článku.

Príčiny kovovej chuti v ústach:


1. Lieky

Existuje veľké množstvo liekov, pri ktorých bol popisovaný vplyv na zmenu chuti a vznik kovovej pachuti v ústach. Ide najmä o antibiotiká, niektoré antihistaminiká (lieky proti alergii) a o rôzne prípravky používané ako chemoterapeutiká nádorových ochorení.

Problémy tohto typu boli popisované aj u zlúčeniny metformín (liek na cukrovku), u ACE-inhibítor, preparátov lítia a liekov používaných proti zvýšenej funkcii štítnej žľazy.

2. Zápaly ďasien

Nedostatočná ústna hygiena a zlé čistenie zubov spôsobujú zápaly ďasien. Tie sa môžu prejaviť zápachom z úst, zmenou chuťového vnímania, vznikom kovovej chuti v ústach a krvácaním z ďasien.

3. Fajčenie

Chronické fajčenie môže spôsobovať vznik kovovej chuti v ústach. Je to jednak vplyv samotného dymu, a po druhí aj vplyv nikotínu. Z toho dôvodu sa kovová pachuť objavuje aj pri terapii odvykania od fajčenia pomocou nikotínových náplastí.

4. Ochorenie horných dýchacích ciest

Kovová chuť bola popisovaná u chorôb nosovej dutiny a nosohltanu ako sú nosové polypy, nádcha a zápal dutín.

5. Otravy

Kovová chuť v ústach sa môže objaviť ako dôsledok otráv niektorými kovmi ako je olovo, ortuť, meď, kadmium, zinok a selén. Popisovaná je aj u predávkovania jódom.

6. Refluxná choroba

Návrat kyslých štiav z žalúdka do pažeráka a do hltanu môže spôsobiť pálenie záhy, horkú chuť v ústach a niekedy až nepríjemnú kovovú pachuť.

7. Tehotenstvo

Kovová chuť v ústach je popisovaná ako menej častý prejav búrlivých hormonálnych zmien, ktoré v tehotenstve prebiehajú.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/kovova-chut-v-ustech

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.