Úvod / Choroby / Otrava selénom

Otrava selénom

Otrava selénomOtrava selénom je menej častá situácia, ale môže k nej dôjsť. Selén je prvok, ktorý sa v našom tele vyskytuje len v stopovom množstve, ale napriek tomu je potrebný k správnej funkcii množstva enzýmov a metabolických procesov. Je to dôležitý antioxidant, to znamená, že v našom organizme pomáha odbúravať kyslíkové radikály vznikajúce pri metabolizme. Selén je teda dôležitý v boji proti oxidačnému stresu. Z toho dôvodu aj nedostatok selénu spôsobuje množstvo problémov. Teraz si povedzme hlavné príčiny o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tejto otravy.

Otrava selénom a jej príčiny:


Selén sa nachádza v pôde a k otrave ľudí môže dôjsť pravidelným požívaním rastlín pestovaných v takej pôde. Ďalšou možnosťou otravy je kontaminácia vodných zdrojov selénom z okolitého prostredia.

Toxická dávka pre dospelého človeka sa odhaduje na viac ako 500 mikrogramov selénu na deň.

Prejavy:

Prejavy chronickej otravy sa rozvíjajú postupne, ako sa selén akumuluje v telesných tkanivách.

Zhoršuje sa kvalita vlasov, ktoré môžu vypadávať, ďalej sa objavuje lámavosť nechtov, známky polyneuropatie (najmä brnenie končatín) a rôzne psychické problémy.

V niektorých prípadoch môže dokonca dôjsť k ťažkému postihnutiu pečene so vznikom cirhózy pečene a k srdcovému zlyhávaniu.

Diagnostika:

Myslieť na otravu selénom je extrémne ťažké. Pokiaľ ale už niekto také podozrenie vysloví, je možné zistiť pravdu vyšetrením krvnej vzorky postihnutých ľudí a stanoviť koncentráciu selénu, ktorá bude zvýšená. Bežné biochemické laboratóriá však toto vyšetrenie rutinne nevykonávajú.

Liečba:

Základom terapie je zistenie zdroja nadmerného prísunu selénu a jeho zastavenie. Pokles koncentrácie selénu v organizme vedie k zmierňovaniu a postupnému vymiznutia symptómov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *