Nedostatok selénu

Nedostatok selénuSelén sa v organizme vyskytuje len v malom množstve (stopové množstvo), napriek tomu je však pre naše telo pomerne významný. Je to dôležitý antioxidant, to znamená, že v našom organizme pomáha odbúravať kyslíkové radikály vznikajúce pri metabolizme. Selén je teda dôležitý v boji proti oxidačnému stresu. Väčšie množstvo selénu sa vyskytuje v rybách, vnútornostiach, vajciach a v orechoch. Teraz si povedzme základné informácie o príčinách, prejavoch a liečbe tohto nedostatku.

Nedostatok selénu a jeho príčiny


Výrazný nedostatok selénu je veľmi vzácny, pretože normálne sa stravujúci jedinci prijmú dostatok selénu v potrave.

Ohrozený môžu byť ľudia s poruchami vstrebávania živín, alkoholici a veľmi starí ľudia.

Prejavy

Prejavy nedostatku selénu sú skôr komplexné a vychádzajú z jeho antioxidačných účinkov. Predpokladá sa, že sa urýchľuje proces aterosklerózy a to vedie k častejšiemu vzniku chorôb kardiovaskulárneho aparátu vrátane ischemickej choroby srdca a infarktu myokardu.

Nemožno vylúčiť ani vplyv selénu v prevencii nádorových ochorení, ktoré bez neho môžu vznikať častejšie.

Nedostatok selénu má aj negatívny vplyv na funkciu imunitného systému a vedie k oslabeniu imunity. V Číne (a niektorých ďalších štátoch) sa môže nedostatok selénu prejaviť ako tzv. Keshanská choroba so srdcovým zlyhaním.

Liečba

Selén je možné prijímať v potravinových doplnkoch. Je však nutné dodať, že denná potreba dospelého jedinca sa pohybuje okolo 50-100 mikrogramov selénu.

Dávky okolo 500-1000 mikrogramov denne sú naopak toxické a môžu spôsobiť otravu selénom. Osoby s nadmerným príjmom selénu trpia tráviacimi ťažkosťami a lámavými nechtami.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/nedostatek-selenu

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button