Vyliec.sk > Choroby > Keshanská choroba

Keshanská choroba

keshanska chorobaKeshanská choroba [kešanská] je označenie pre ochorenie srdca, ktoré veľmi úzko súvisí s nedostatkom selénu. Ochorenie bolo objavené v Číne v provincii Keshan, v SR sa nevyskytuje.

Čo presne túto chorobu spôsobuje, ako sa prejavuje a ako ju liečiť a diagnostikovať? Všetko sa dozviete v tomto článku.

Príčiny Keshanskej choroby


Príčinou vzniku ochorenia je nedostatok selénu a infekcia vírusom zo skupiny Coxsackie vírusov [koksakí], ktorý napáda srdcovú svalovinu. Selén je stopový prvok, ktorého síce nepotrebujeme veľké množstvo, ale nemáme moc šancí ovplyvniť jeho príjem v bežnej potrave. Jediným zdrojom selénu sú rastliny, ktoré získavajú selén z pôdy.

Ak je v niektorých oblastiach pôda chudobná na selén (čo je príklad niektorých oblastí Číny), tak máme smolu. Nie celkom jasné ako nedostatok selénu ako robí človeka citlivým voči vyššie spomenutému vírusu, ktorý napadne a poškodí srdce.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Prejavy

Keshanská choroba prebieha pod obrazom kardiomyopatie, tj. postihnutie srdcového svalu. Príznaky zahŕňajú srdcové zlyhávanie, ktoré môže byť značne dramatické s ťažkou dýchavičnosťou pri pľúcnom edéme. Okrem srdcového ochorenia môžu byť prítomné aj ďalšie príznaky nedostatku selénu.

Diagnostika

Ochorenie možno diagnostikovať v oblastiach s jeho známym výskytom na základe príznakov a nálezu zhoršenej funkcie srdca pri echokardiografii. Sérologické vyšetrenie krvi môže preukázať prítomnosť protilátok proti Coxsackie vírusu v krvi a špecializované laboratóriá vedia dokonca zistiť množstvo selénu v krvi.

Liečba

Okrem liečenia symptómov srdcového zlyhávania sa v liečbe Keshanskej choroby vcelku logicky používa pravidelné podávanie presne stanovených dávok selénu, čo vedie k postupnému zlepšeniu stavu. Počas liečby je zákaz konzumácie väčšieho množstva alkoholu kvôli jeho nepriaznivému vplyvu na srdcový sval.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/keshanska-nemoc

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.