Predávkovanie jódom

Ako sa predávkovanie jódom prejavuje, aké sú jeho príčiny a ako tento stav liečiť? Jód je prvok pre naše telo nepostrádateľný, pretože je potrebný na produkciu hormónov štítnej žľazy. Naša populácia bola vždy ohrozená skôr nedostatkom jódu, ktorý spôsoboval zníženú funkciu štítnej žľazy a u detí kreténizmus. Od doby jodizácie stolovej soli už riziko nedostatku jódu našťastie výrazne pokleslo. Jódom sa však dá aj predávkovať a v takom prípade vzniká mnoho chorobných príznakov.
Predávkovanie jódom a jeho príčiny
Je krajne nepravdepodobné sa predávkovať jódom v potrave. Vyšší výskyt jódu je v morských plodoch, v jódovanej soli, v špenáte a v ďalšej potravinách, ale to by ich človek musel pravidelne jesť naozaj veľké množstvo.
K predávkovaniu by mohlo dôjsť pri nadmernom užívaní doplnkov stravy a liekov obsahujúcich jód. Z liekov je príkladom zlúčenina amiodarón (napr. lieky Amiodarón, Sedacoron, Cordarone), ktorý je využívaný ako antiarytmikum, a ktorý môže pri dlhodobom užívaní kvôli obsiahnutému jódu spôsobiť poškodenie štítnej žľazy.
Veľké množstvo jódu je v niektorých dezinfekciách, ktoré môžu byť omylom požité.
Prejavy
Otrava jódom zahŕňa slabosť, nevoľnosť, nechutenstvo, bolesti brucha a zvracanie. V ústach sa môže objaviť nepríjemná kovová chuť, môže byť zvýšené slinenie a bol popisovaný aj vznik epileptických záchvatov.
Dlhodobý nadmerný prísun jódu môže „rozhodiť“ štítnu žľazu s rozvojom jej zvýšenej alebo zníženej funkcie a so vznikom strumy.
Diagnostika
Hladina jódu v krvi sa dá zistiť, pri predávkovaní jódom je vždy nutné vyšetriť aj hladiny hormónov štítnej žľazy.
Predávkovanie jódom a jeho liečba
Hlavné je zastaviť nadmerný prísun jódu, čo vedie k postupnému vymiznutiu príznakov. Pri akútnych otravách možno vykonať výplach žalúdka a podanie živočíšneho uhlia.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/predavkovani-jodem
Použité zdroje: základné zdroje textu