Nadmerné slinenie
Nadmerné slinenie sa označuje ako hypersalivácia. Príčinou je nadmerná tvorba slín alebo porucha ich odstraňovania z ústnej dutiny. Aké sú príčiny nadmerného slinenia a dá sa mu nejako zabrániť? To sa dozviete v nasledujúcom článku.
Príčiny nadmerného slinenia:
1. Vplyv potravy
Nadmerné slinenie sa vyskytuje pri dráždivej strave, napríklad u korenených jedál. Okrem toho sa viac slín tvorí pri nadmernom prísune škrobov.
2. Infekcia
Infekcia v ústnej dutine môže pôsobiť dráždivo a zvyšovať množstvo slín. Reč je napríklad o kvasinkovej infekcii dutiny ústnej.
3. Vplyv liekov a toxických zlúčenín
Existuje viacero liekov, ktoré zvyšujú sekréciu slín. Patria sem niektoré antipsychotiká, ketamín, pilokarpín pod.
Z účinku toxických zlúčenín sa slinenie objavuje pri otrave organofosfátom, ortuťou a arzénom.
4. Besnota
Poškodenie centrálneho nervového systému vírusom besnoty zvyšuje u postihnutých jedincov tvorbu slín, narušuje prehĺtanie a vyvoláva nekontrolované slinenie.
V Slovenskej republike je v 21. storočí besnota našťastie už odstránená choroba, na svete sa však stále často vyskytuje.
5. Poruchy prehĺtania
Pri poruchách prehĺtania sa síce netvorí nadbytok slín, ale vytvorené sliny nie sú dostatočne odvádzané z ústnej dutiny a to môže v niektorých prípadoch viesť až k ich vytekaniu z úst.
Medzi príčiny patria myasthenia gravis, Parkinsonova choroba, mozgová mŕtvica, obrna lícneho nervu, závažné lokálne infekcie a ďalšie (viď. článok o poruchách prehĺtania).
Zdroj: https://www.stefajir.cz/nadmerne-slineni
Použité zdroje: základné zdroje textu