Vyliec.sk > Choroby > Otrava organofosfátmi

Otrava organofosfátmi

Otrava organofosfátmiOrganofosfáty sú zlúčeniny, ktoré sa celkom bežne používajú v poľnohospodárstve (pesticídy a insekticídy) a priemyselnej výrobe, okrem toho však majú potenciál ako nebezpečné bojové látky (bojové prostriedky ako je sarin, tabun). Ako sa otrava organofosfátmi prejavuje, aké sú jej príčiny, ako ju diagnostikovať a liečiť? Všetko potrebné o tejto otrave sa dočítate v nasledujúcom článku.

Otrava organofosfátmi a jej príčiny


K otrave dochádza najčastejšie nešťastnou náhodou pri práci v poľnohospodárstve, organofosfáty môžu byť vdýchnuté, požité a prenikajú aj cez kožu. Výnimkou z týchto nešťastných náhod bol zámerný teroristický útok, ktorý uskutočnila sekta Óm šinrikjó v tokijskom metre, kedy bol použitý plynný sarin. Bilancia útoku bola "našťastie len" 13 mŕtvych, ale tisíce ľudí bolo otrávených. Molekula organofosfátov v sebe kombinuje organickú zlúčeninu a fosfát.

Organofosfáty patria medzi nervovo paralytické látky, ktoré dokážu zablokovať dôležitý enzým známy ako acetylcholínesteráza. Acetylcholínesteráza má za normálnych okolností odbúravať zlúčeninu acetylcholín, ktorá je dôležitým neuromediátorom * a okrem toho umožňuje prenos vzruchov z nervových buniek na svalové vlákna. Nadbytok acetylcholínu, ktorý nie je odbúravaný spomínaným enzýmom, potom spôsobuje vlastné prejavy otravy.

* Neuromediátory prenášajú informácie medzi nervovými bunkami v mozgu a mieche.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Prejavy

Ovplyvnené sú v podstate všetky orgánové systémy, čo je dané veľkou dôležitosťou acetylcholínu pre ľudský organizmus. Objavuje sa nadmerné slinenie a potenie, bolesti hlavy, zúženie zreníc, svalová slabosť, kŕče, dýchavičnosť a spomalenie srdcovej frekvencie. Z tráviacich ťažkostí sa objavuje zvracanie a hnačky.

Najzávažnejšie je ťažké poškodenie nervového systému, ktoré môže spôsobiť zmätenosť, epileptické záchvaty a v niektorých prípadoch bezvedomie a smrť.

Diagnostika

Na otravu možno pomýšľať u jedinca, ktorý má vyššie spomínané príznaky a vie sa o ňom, že pracuje s organofosfátmi, prípadne sú priamo známe okolnosti otravy.

Otrava organofosfátmi a jej liečba

Ako protilátka sa používa zlúčenina Atropín, ktorá celkovo blokuje účinok acetylcholínu na organizmus.

Okrem toho je liečba symptomatická a má za úlohu udržať funkčný kardiovaskulárny systém (kyslík, infúzie, podpora srdcovej činnosti, prípadne podpora ventilácie). Hospitalizácia na monitorovanom lôžku intenzívneho oddelenie je väčšinou štandardom.

Otrava organofosfátmi

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.