Otrava organofosfátmi

Otrava organofosfátmiOrganofosfáty sú zlúčeniny, ktoré sa celkom bežne používajú v poľnohospodárstve (pesticídy a insekticídy) a priemyselnej výrobe, okrem toho však majú potenciál ako nebezpečné bojové látky (bojové prostriedky ako je sarin, tabun). Ako sa otrava organofosfátmi prejavuje, aké sú jej príčiny, ako ju diagnostikovať a liečiť? Všetko potrebné o tejto otrave sa dočítate v nasledujúcom článku.

Otrava organofosfátmi a jej príčiny


K otrave dochádza najčastejšie nešťastnou náhodou pri práci v poľnohospodárstve, organofosfáty môžu byť vdýchnuté, požité a prenikajú aj cez kožu.

Výnimkou z týchto nešťastných náhod bol zámerný teroristický útok, ktorý uskutočnila sekta Óm šinrikjó v tokijskom metre, kedy bol použitý plynný sarin. Bilancia útoku bola „našťastie len“ 13 mŕtvych, ale tisíce ľudí bolo otrávených.

Molekula organofosfátov v sebe kombinuje organickú zlúčeninu a fosfát. Organofosfáty patria medzi nervovo paralytické látky, ktoré dokážu zablokovať dôležitý enzým známy ako acetylcholínesteráza.

Acetylcholínesteráza má za normálnych okolností odbúravať zlúčeninu acetylcholín, ktorá je dôležitým neuromediátorom * a okrem toho umožňuje prenos vzruchov z nervových buniek na svalové vlákna.

Nadbytok acetylcholínu, ktorý nie je odbúravaný spomínaným enzýmom, potom spôsobuje vlastné prejavy otravy.

* Neuromediátory prenášajú informácie medzi nervovými bunkami v mozgu a mieche.

Prejavy

Ovplyvnené sú v podstate všetky orgánové systémy, čo je dané veľkou dôležitosťou acetylcholínu pre ľudský organizmus.

Objavuje sa nadmerné slinenie a potenie, bolesti hlavy, zúženie zreníc, svalová slabosť, kŕče, dýchavičnosť a spomalenie srdcovej frekvencie.

Z tráviacich ťažkostí sa objavuje zvracanie a hnačky. Najzávažnejšie je ťažké poškodenie nervového systému, ktoré môže spôsobiť zmätenosť, epileptické záchvaty a v niektorých prípadoch bezvedomie a smrť.

Diagnostika

Na otravu možno pomýšľať u jedinca, ktorý má vyššie spomínané príznaky a vie sa o ňom, že pracuje s organofosfátmi, prípadne sú priamo známe okolnosti otravy.

Otrava organofosfátmi a jej liečba

Ako protilátka sa používa zlúčenina Atropín, ktorá celkovo blokuje účinok acetylcholínu na organizmus.

Okrem toho je liečba symptomatická a má za úlohu udržať funkčný kardiovaskulárny systém (kyslík, infúzie, podpora srdcovej činnosti, prípadne podpora ventilácie).

Hospitalizácia na monitorovanom lôžku intenzívneho oddelenie je väčšinou štandardom.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/otrava-organofosfaty

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button