Vyliec.sk > Choroby > Otrava arzénom

Otrava arzénom

Otrava arzénomAko sa otrava arzénom prejavuje, aké sú jej príčiny a ako túto otravu liečiť?

Arzén je chemický prvok, ktorý sa môže stať súčasťou neorganických aj organických zlúčenín. Otrava týmto prvkom je v dnešnej dobe vo väčšine prípadov skôr nešťastná náhoda, v minulosti sa však arzén používal ako nebezpečný jed a okrem toho dokonca aj ako liek.

Otrava arzénom a jej príčiny


Kým organické zlúčeniny obsahujúce arzén nemusia byť jedovaté, alebo sú jedovaté menej, samotný arzén je prudko jedovatý.

S arzénom a jeho zlúčeninami sa človek v dnešnej dobe najčastejšie stretne v priemyselnej výrobe, arzén však môže kontaminovať vodu alebo potraviny. Okrem toho môže byť arzén vdýchnutý ako toxický plyn.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Prejavy

Arzén má schopnosť v organizme zasahovať do bunkového metabolizmu a vážne ho narušiť. Akútna otrava arzénom býva pomerne dramatická a prejavuje sa bolesťami brucha, hnačkami, nevoľnosťou, nadmerným slinením, zvracaním, motaním hlavy a poruchami vedomia. Pomerne často sa objavuje rozpad červených krviniek (hemolýza). Arzén spôsobuje poškodenie základných životných orgánov, akútna intoxikácia môže skončiť kómou a smrťou.

Chronická otrava menšími dávkami arzénu má najmä kožné prejavy, koža šupinatí a objavujú sa miesta zvýšenej pigmentácie. Postihnutí ľudia majú vyššie riziko vzniku rakoviny kože. Okrem toho sa objavujú príznaky polyneuropatie, ako je napríklad brnenie končatín. V prípade toxického poškodenia pečene môžu byť zvýšené pečeňové testy. Arzén sa ukladá vo vlasoch, v minulosti sa podával v malých dávkach koňom, aby mali lesklú hrivu.

Diagnostika

Hladina arzénu môže byť zistená z krvi alebo moču v špecializovanom laboratóriu. Zvýšený obsah arzénu sa u chronickej otravy dá zistiť vo vlasoch postihnutého človeka.

Otrava arzénom a jej liečba

Najprv je nutné zistiť spôsob otravy a zamedziť ďalšiemu kontaktu s arzénom. Okrem toho sa podávajú špeciálne tzv. chelátory, čo sú látky, ktoré molekuly arzénu naviažu, zabránia jeho toxicite a uľahčia jeho vylúčenie z organizmu. Pri akútnej otrave možno arzén odstrániť dialýzou.

Otrava arzénom

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.