Otrava arzénom

Otrava arzénomAko sa otrava arzénom prejavuje, aké sú jej príčiny a ako túto otravu liečiť?

Arzén je chemický prvok, ktorý sa môže stať súčasťou neorganických aj organických zlúčenín. Otrava týmto prvkom je v dnešnej dobe vo väčšine prípadov skôr nešťastná náhoda, v minulosti sa však arzén používal ako nebezpečný jed a okrem toho dokonca aj ako liek.

Otrava arzénom a jej príčiny


Kým organické zlúčeniny obsahujúce arzén nemusia byť jedovaté, alebo sú jedovaté menej, samotný arzén je prudko jedovatý.

S arzénom a jeho zlúčeninami sa človek v dnešnej dobe najčastejšie stretne v priemyselnej výrobe, arzén však môže kontaminovať vodu alebo potraviny. Okrem toho môže byť arzén vdýchnutý ako toxický plyn.

Prejavy

Arzén má schopnosť v organizme zasahovať do bunkového metabolizmu a vážne ho narušiť. Akútna otrava arzénom býva pomerne dramatická a prejavuje sa bolesťami brucha, hnačkami, nevoľnosťou, nadmerným slinením, zvracaním, motaním hlavy a poruchami vedomia. Pomerne často sa objavuje rozpad červených krviniek (hemolýza). Arzén spôsobuje poškodenie základných životných orgánov, akútna intoxikácia môže skončiť kómou a smrťou.

Chronická otrava menšími dávkami arzénu má najmä kožné prejavy, koža šupinatí a objavujú sa miesta zvýšenej pigmentácie. Postihnutí ľudia majú vyššie riziko vzniku rakoviny kože. Okrem toho sa objavujú príznaky polyneuropatie, ako je napríklad brnenie končatín. V prípade toxického poškodenia pečene môžu byť zvýšené pečeňové testy. Arzén sa ukladá vo vlasoch, v minulosti sa podával v malých dávkach koňom, aby mali lesklú hrivu.

Diagnostika

Hladina arzénu môže byť zistená z krvi alebo moču v špecializovanom laboratóriu. Zvýšený obsah arzénu sa u chronickej otravy dá zistiť vo vlasoch postihnutého človeka.

Otrava arzénom a jej liečba

Najprv je nutné zistiť spôsob otravy a zamedziť ďalšiemu kontaktu s arzénom. Okrem toho sa podávajú špeciálne tzv. chelátory, čo sú látky, ktoré molekuly arzénu naviažu, zabránia jeho toxicite a uľahčia jeho vylúčenie z organizmu. Pri akútnej otrave možno arzén odstrániť dialýzou.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie Chrípka a nádcha, alebo si kúpte prípravok na dezinfekciu rúk. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!

Zdroj: https://www.stefajir.cz/otrava-arsenem

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.