Úvod / Choroby / Nedostatok medi

Nedostatok medi

Nedostatok medi Meď je z hľadiska ľudského organizmu iba stopový prvok, ktorý sa v našom tele vyskytuje v minimálnom množstve. Napriek tomu má však nezastupiteľný význam pre správnu funkciu nervov a krvotvorbu, a preto jej nedostatok, hoci veľmi vzácny, so sebou nesie určité komplikácie. Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, diagnostike, prejavoch a liečbe tohto stavu keď je v organizme človeka nedostatok medi.

Nedostatok medi a jeho príčiny:


Meď sa v stopovom množstve vyskytuje vo väčšine potravín, potrebujeme jej veľmi málo, a preto jej nedostatok prakticky nesúvisí s nedostatočným príjmom potravou. Nedostatok medi môže sprevádzať poruchy vstrebávania živín, typicky to bolo popisované po bandáži žalúdka.

Znížené vstrebávanie medi bolo opisované u nadmerného príjmu zinku v doplnkoch stravy (pri liečbe jeho nedostatku).

Prejavy:

Nedostatok medi pomerne zásadne postihuje krvotvorbu, hrá totiž úlohu v dozrievaní krviniek a metabolizmu železa. Vzniká chudokrvnosť (nedostatok červených krviniek) a klesá aj počet krviniek bielych. Choroba sa prejavuje aj neurologickými poruchami - objavujú sa poruchy nervovosvalovej koordinácie a príznaky polyneuropatie, tj. brnenie končatín, slabosť, poruchy vnímania a niekedy aj hybnosti, pomerne typické sú poruchy chôdze.

Pri postihnutí zrakového nervu chorý trpí poruchami zraku v zmysle narušeného vnímania farieb a výpadkov zorného poľa.

Diagnostika:

Urobiť diagnózu je veľmi ťažké, ale vyššie spomínané príznaky spoločne s rizikovými stavmi spojenými s poruchou vstrebávania živín by mohli napovedať.

Liečba:

Pri potvrdenom nedostatku medi sa tento prvok podáva vo forme doplnkov stravy. Ak je jej nedostatok spojený s nadmerným príjmom zinku, treba s ním prestať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *