Vriedky v ústach

Vriedky v ústachVriedky v ústach sú príznakom, ktorý sa z času na čas vyskytuje u mnohých ľudí. Tieto malé zápalové ložiská môžu vznikať v dôsledku nedostatku živín (najmä vitamínov a minerálov). V závažnejších prípadoch ide o chorobu. Aké sú ďalšie príčiny a v čom spočíva ich liečba?

Príčiny vriedkov v ústach:


1. Afty

Afty sú ochorením, ktoré postihuje ústnu dutiny. Typickým príznakom sú práve vredy v ústach, konkrétne na perách, jazyku a sliznici dutiny ústnej. Ich veľkosť je zvyčajne malá (pol centimetra), a preto by mali do desiatich dní zmiznúť. Ak sú už väčšieho rozmeru, nevymiznú tak rýchlo a budú vás otravovať svojou bolesťou, čo obmedzí chorého v prijímaní potravy a tekutín, ba dokonca aj v rozprávaní.

Okrem toho sa tieto veľké afty nezaobídu bez vzniku jazvy. Niekedy choroba zvyšuje aj telesnú teplotu a objavuje sa začervenia sliznice. Existuje niekoľko činiteľov, ktoré podporujú tvorbu áft, napríklad fajčenie, stres či nedostatok živín.

2. Zápal sliznice ústnej dutiny

Ďalšou chorobou, kedy sa môžu vyskytovať vriedky v ústach, je aj zápal sliznice ústnej dutiny (stomatitída). Tento zápal vzniká najčastejšie v dôsledku nesprávnej ústnej hygieny a hlavne u detí do 5 rokov. Okrem vredov sa môže objaviť aj začervenanie či opuch sliznice, pľuzgiere, zápach z ústzvýšené slinenie, zvýšená telesná teplota či zápal ďasien.

3. Nedostatok živín

Vriedky v ústach vznikajú v dôsledku nedostatku živín. Práve toto je príčina, s ktorou sa niekedy už každý stretol. Nehovorím len o nedostatku stravy, ale najmä o nedostatku dôležitých minerálov a vitamínov.

Vitamíny zo skupiny B majú vplyv na obnovu sliznice, najmä vitamín B9 (známy aj ako kyselina listová). Preto ich nedostatok spôsobuje vriedky v ústach. Rovnako aj vitamín C prispieva k prevencii pred vriedkami v ústach. Nielen vitamíny, ale aj minerály sú potrebné pre zdravie ústnej dutiny. Napríklad železo, vápnik či zinok.

Diagnostika

Keďže sa tento príznak týka ústnej dutiny, nebude vôbec ťažké vykonať diagnostiku. Preto postačí iba vyšetrenie ústnej dutiny. Pri podozrení z nedostatku živín sa môže vykonať aj vyšetrenie krvného obrazu.

Ako liečiť vriedky v ústach

Typ liečby záleží od príčiny, ktorá spôsobuje vriedky v ústach. Preto niekedy stačí pestrá strava s obsahom vitamínov a minerálov. Okrem toho, môžete užívať aj doplnky stravy, no preferuje sa skôr doplniť vitamíny a minerály z potravín.

Afty sa liečia výplachmi ústnej dutiny za pomoci antibakteriálnych roztokov. Všeobecne sa neodporúča samoliečba na základe výplachu úst alkoholom. Je to z toho dôvodu, že alkohol vyvolá silnú bolesť, pretože narozdiel od antibakteriálneho roztoku nemá upokojujúce účinky.

Zápal sliznice ústnej dutiny sa lieči taktiež za pomoci špeciálneho roztoku, ktorý sa nanesie na vredy. Pri oboch týchto ochoreniach sa odporúčajú aj vitamíny zo skupiny B vo forme doplnku stravy. Ak je prítomná aj horúčka, môžete užívať lieky zo skupiny antipyretiká. V ťažších prípadoch sa vriedky lieči antivirotikami, čo sú lieky proti vírusom.

Všeobecne je liečba zameraná na obmedzenie potravy, ktorá by mohla spôsobiť podráždenie vredov (napríklad kyslé či horúce potraviny, ale aj spomínaný alkohol).

Kedy navštíviť lekára

Vriedky v ústach sú príznakom, s ktorým nemusíte hneď zájsť za lekárom. V prípade, že už ide o väčšie vredy, odporúča sa vyhľadať lekára. Rovnako aj vtedy navštívte lekára, keď vriedky v ústach znemožňujú jesť, piť a hovoriť. V takýchto situáciách je už liečba potrebná.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.