Vyliec.sk > Minerál > Železo

Železo

Železo patrí medzi mikroelementy, čo sú minerály, ktoré náš organizmus využíva v dávke niekoľkých miligramov denne. Avšak, sú pre udržanie zdravia nevyhnutné. Železo je výnimočné najmä tým, že je najdôležitejšou zložkou krvného farbiva hemoglobínu.

Železo a jeho význam pre organizmus


1. Nevyhnutný minerál pre tvorbu hemoglobínu a červených krviniek

Železo je minerál, ktorý má najväčší význam pre obehovú sústavu. Presnejšie ide o krvné farbivo hemoglobín, ktoré na seba viaže kyslík, a tým okysličuje celé telo. Taktiež pozitívne vplýva na počet červených krviniek v krvi. Okrem toho je súčasťou myoglobínu, čo je farbivo, ktoré zabezpečuje zásobovanie svalov kyslíkom.

2. Lieči anémiu

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Anémia je stav, kedy klesne počet červených krviniek a množstva hemoglobínu v krvnom obehu pod normálnu hranicu. Práve nedostatok železa je hlavnou príčinou anémie.

3. Potrebné na správny priebeh tehotenstva

Tretí význam železa sa stále týka krvného obehu. Počas tehotenstva je totiž potrebné, aby bolo okysličované nielen telo matky, ale aj dieťaťa. Preto je nevyhnutné, aby matka prijala až dvakrát väčšie množstvo železa ako bežná žena. To však zabezpečí zdravie vášho dieťaťa.

4. Zabezpečuje normálnu činnosť organizmu ako celku

Železo má mnoho pozitívnych funkcií na organizmus. Zabezpečuje totiž normálnu činnosť mozgu, svalov, štítnej žľazy a imunitného systému.

5. Podieľa sa na tvorbe energie a znižuje únavu

Je dokázané, že železo v značnej miere znižuje únavu. Opäť je dôsledkom únavy nesprávne okysličenia tela, kedy sa oberáme o energiu. Preto by mali aktívny športovci prijať viac železa ako je bežná dávka, avšak netreba to prehnať.

6. Ostatné funkcie

  • zvyšuje obranyschopnosť organizmu,
  • podporuje učenie a myslenie,
  • je zložkou niektorých enzýmov,
  • detoxikuje telo od voľných radikálov.

Spomeniem ešte, že vitamín C prispieva k normálnemu vstrebávaniu železa.

Odporúčaná denná dávka

Vek Odporúčaná denná dávka zinku (mg)
do 15 rokov 7 – 10
Muži 15 – 18 10 – 12
  18 → 10 – 15
Ženy do 15 rokov 7 – 10
15 – 18 10 – 15
18 – 50 15 – 20
50 → 10 – 15
tehotenstvo 25

Nedostatok železa

Nedostatočná hladina železa v organizme sa prejavuje hneď niekoľkými príznakmi. Prvým je znížená kvalita krvi, ktorá sa prejavuje príznakmi anémie (únava, motanie hlavy, svalová slabosť, bledá koža, mierna dýchavičnosť). Okrem toho sa človek cíti ospalý, čo vedie k poruchám spánku. Ďalšími príznakmi je zápcha, nechutenstvo, nevoľnosť a znížená imunita.

Železo v strave

Potravina Množstvo železa (mg) na 100 g potraviny
Chlorella (sušená) 65
Horká čokoláda 9
Hovädzia pečeň 8,2
Ústrice 7
Jačmenné klíčky 7
Vaječný žĺtok 6,5
Kuracia pečeň 6,4
Špenát 4
Ovsené vločky 3,9
Pšeničná múka 3,8
Orechy 3,5
Šošovica 3,3
Hovädzie mäso 3
Morčacie mäso 2,9
Červená repa 2,9
Hrach 2,2
Vajce 2,2
Fazuľa 2
Ryža 2
Sušené hrozienka, figy 2
Čierne ríbezle 2

Nadbytok železa

Predávkovanie železom nie je až také časté, no keď k tomu dôjde, môže so sebou niesť mnoho komplikácií. V prvom rade sa objavujú tráviace ťažkosti (bolesť brucha, nevoľnosť). V horších prípadoch dôjde k zlyhávaniu pečene, poškodzovaniu mozgu a šokovým stavom, čo môže zapríčiniť smrť. Preto netreba podceniť otravu železom.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.