Začervenanie jazyka a podnebia
Začervenanie jazyka a podnebia je príznak, ktorý sa najčastejšie spája s problémom alebo chorobou v ústnej dutine. Niekedy však ide aj o ochorenie, ktoré postihuje nielen ústa, ale aj iné sústavy, či dokonca až celý organizmus (systémové ochorenia). Preto si poďme vysvetliť, čo zapríčiňuje začervenanie a ako ho liečiť.
Začervenanie jazyka a podnebia a jeho príčiny:
1. Zápal jazyka
Zápal jazyka, odborne glositída, sa prejavuje nielen zmenou farby jazyka, ale aj jeho povrchu.
K tomuto stavu dochádza rôznymi poraneniami jazyka (napríklad zubnými protézami či zakusnutím do jazyka), popáleninami (napríklad pitie horúcich nápojov), podráždením chemikáliami (napríklad lieky či ústna voda), alergiou, infekciou (napríklad bakteriálna či vírusová) a ochoreniami (napríklad ochorenia tráviaceho traktu).
Existujú niekoľko foriem glositídy (napríklad povrchový zápal alebo tzv. hladký jazyk), no zväčša sa vždy objavuje začervenanie jazyka a podnebia.
Spolu so zmenou farby dochádza aj k zmene povrchu, kedy sa jazyk stáva hladký alebo naopak drsný. To je niekedy sprevádzané trhlinkami alebo prasklinami na jazyku.
2. Zápal sliznice ústnej dutiny
Zápal sliznice ústnej dutiny, odborne stomatitída, sa taktiež prejavuje zmenou farby jazyka a podnebia.
Zápal sa vyskytuje najčastejšie u detí vo veku 5 až 7 rokov, no to neznamená, že sa nemôže objaviť u dospelých. Stomatitída sa prejavuje aj horúčkou, malátnosťou, bolesťou zapálenej sliznice a vriedkami v ústach.
Zápal sliznice ústnej dutiny vzniká hneď niekoľkými príčinami, ktoré sú podobné ako pri zápale jazyka.
Sú to teda infekcia, alergia, nedostatočná hygiena ústnej dutiny, poškodenie ďasien a slizníc, popáleniny, podráždenie chemikáliami a systémové ochorenia.
3. Kawasakiho choroba
Kawasakiho choroba je zriedkavý stav, ktorého podstatou je zápal krvných ciev v dôsledku abnormálnej imunitnej reakcie.
Názov choroby pochádza z Japonska, a práve preto sa ochorenie najčastejšie vyskytuje u japonských detí do 5 rokov. Na Slovensku k tomuto stavu skoro vôbec nedochádza.
Choroba sa spája najmä s vysokou horúčkou, ktorá môže pretrvávať viac ako týždeň. Okrem toho sa objavuje aj zápal spojiviek a začervenanie pier, jazyka či podnebia.
Choroba má ešte mnoho ďalších príznakov, ktoré spočívajú v poškodení kĺbov (napríklad poruchy hybnosti kĺbov), obličiek, tráviaceho traktu, srdca (napríklad zápal osrdcovníka) a iných orgánov.
4. Afty
Afty sú vriedky, ktoré sa vyskytujú na sliznici ústnej dutiny, na perách a na jazyku. Nejde síce o nič nebezpečné, no svojou bolestivosťou môžu nejedného potrápiť (pacient nie je schopný normálne jesť, piť či hovoriť).
V okolí vredov dochádza aj k začervenaniu. Choroba vzniká tiež mnohými faktormi, ako sú systémové ochorenia, poškodenie ústnej sliznice, strava či nedostatok živín.
5. Infekcia horných dýchacích ciest
Infekčné ochorenia horných dýchacích ciest sa často spájajú aj so začervenaním ústnej dutiny.
Najtypickejšou chorobou je však angína, čo je zápal mandlí. Ide o časté ochorenie, ktoré sa prejavuje príznakmi, ktoré dobre poznáme.
Okrem začervenania jazyka a podnebia sem radíme bolesti hlavy, horúčku, únavu, bolesti svalov, bolesť v krku, bolesť pri prehĺtaní a opuch mandlí. Taktiež sa môže vyskytnúť aj nevoľnosť a zvracanie.
6. Syfilis
Syfilis je infekčné ochorenie, ktoré sa prenáša pohlavným stykom. Za vznikom ochorenia stojí baktéria, ktorá sa nazýva Treponema pallidum.
Syfilis sa prejavuje rôznymi príznakmi, ako sú vredy a hrbole na koži, horúčka, vyrážky po celom tele, vypadávanie vlasov, porucha hybnosti, niekedy aj príznaky podobné infekcii horných dýchacích ciest (opuch mandlí, bolesť v krku, začervenanie jazyka a podnebia).
Diagnostika
Lekár určí diagnózu na základe anamnézy (presné dotazy ohľadne vzniku a priebehu ochorenia) a klinického vyšetrenia (vyšetrenie ústnej dutiny).
Niekedy však bude potrebovať aj výsledky z pomocných vyšetrení, ako je napríklad vyšetrenie krvného obrazu.
Ako liečiť začervenanie jazyka a podnebia
Vo výbere liečby hrá dôležitú úlohu nielen druh choroby či zápalu, ale aj ich forma.
Pri zápaloch je potrebné upraviť stravu a nejesť pikantné, korenisté, studené a horúce jedlá či nápoje, ale ani alkohol a cigarety.
Okrem toho však budete musieť zlepšiť ústnu hygienu a dosť pomáha aj vyplachovanie úst odvarmi (napríklad z repíku a rumančeku).
Samozrejme, pomáhajú aj lieky, najčastejšie protizápalové, niekedy aj antihistaminiká (tie v prípade, že príčinou je alergia).
Kawasakiho choroba sa lieči v špecializovaných pediatrických centrách, kde by pacienti mali byť sledovaní.
Základom bude podávanie vnútrožilových imunoglobulínov (protilátky) a kyseliny acetylsalicylovej (tá má protizápalové účinky).
Afty sa najefektívnejšie liečia antibaktérialnými roztokmi, ktoré slúžia na výplach ústnej dutiny (upokojujú totiž ústnu dutinu).
Okrem toho je však dôležité, aby ste neprijímali stravu či nápoje, ktoré poškodzujú sliznicu dutiny ústnej (napríklad alkohol). To môže zapríčiniť vznik neznesiteľnej bolesti.
Na liečbu syfilisu a angíny poslúžia antibiotiká. Pri infekcii horných dýchacích ciest môže byť liečba doplnená inými metódami, najmä zlepšením imunity (užívaním doplnkov stravy s obsahom vitamínov). Viac informácií o liečbe sa dozviete buď u lekára, alebo z článkov, ktoré sú venované konkrétnej chorobe.
Kedy navštíviť lekára
Začervenanie jazyka a podnebia sa vyskytuje už pri bežnom popálení čajom či kávou. Preto nie je potrebné vyšetrenie u lekára.
Ak už ale ide o dlhodobejší problém, je dobré sa zaujímať o svoj zdravotný stav.
K lekárovi sa vo všeobecnosti odporúča zájsť vtedy, keď sa dlhodobé začervenanie vyskytuje s ďalšími príznakmi (vredy v ústach, rôzne bolesti a zmena povrchu jazyka).
Môže ísť totiž o ochorenie, ktorého podcenenie môže zapríčiniť vznik ďalších komplikácií, čo má za následok zhoršenie kvality života.
Použité zdroje: základné zdroje textu