Malátnosť

malátnosťMalátnosť môžeme definovať ako dlhotrvajúci útlm organizmu, ktorý je často spätý s únavou, zníženou výkonnosťou, poruchou sústredenia alebo nespavosťou. Tento stav organizmu môže nastať po dlhotrvajúcej fyzickej či psychickej záťaži alebo dehydratácii. Spozornieť by sme mali ak malátnosť pretrváva už dlhšiu dobu, pretože môže ísť o príznak vážnejšieho ochorenia – endokrinnej, nervovej, respiračnej alebo kardiovaskulárnej sústavy.

Príčiny malátnosti:


1. Pitný režim

Malátnosť môže byť spôsobená nedostatkom tekutín, predovšetkým v letnom období. Dehydratácia je stav organizmu, pri ktorom naše telo vyššie množstvo tekutín vylúči ako príjme.

Dehydratácia je nebezpečná predovšetkým u detí a starších ľudí, pretože nastupuje veľmi rýchlo a môže veľmi skomplikovať náš zdravotný stav.

Preto by sme namali zabúdať na pravidelný pitný režim a rozhodne ho nepodceňovať.

2. Infekčné ochorenia

Malátnosť je jedným z najtypickejších príznakov infekčných ochorení. Do tejto skupiny patrí napríklad chrípka, ktorá je taktiež spätá s vysokými horúčkami, kašľom, bolesťou hrdla či únavou.

Chrípka môže byť veľmi nebezpečná, ak sa vyskytuje u starších ľudí a detí, preto by sme mali zájsť k praktickému lekárovi ak máme vyššie uvedené príznaky.

Ďalším infekčným ochorením, ktoré sa vyznačuje únavou je toxoplazmóza. Toxoplazmóza je parazitárne ochorenie, ktoré sa prenáša parazitom Toxoplazma Gondii. Prenášačmi tohto prvoku sú zväčša mačky a holuby.

Toxoplazmóza sa vyznačuje únavou, bolesťami hlavya napríklad aj zväčšenými lymfatickými uzlinami. Toto ochorenie je nebezpečné predovšetkým pre tehotné ženy, pretože môže dôjsť k spontánnemu prerušeniu tehotenstva.

Ovčie kiahne sú taktiež príkladom infekčného ochorenia, pri ktorom je typická únava. Toto kožné infekčné ochorenie sa vyznačuje tvorbou svrbivých vyrážok, ktoré sú späté s vysoku teplotou.

Ovčie kiahne sú vysoko nákazlivým ochorením, ktoré je spôsobené herpesovým vírusom HHV-3.

3. Kardiovaskulárne ochorenia

Malátnosť je jedným z najnenápadnejších príznakom kardiovaskulárneho ochorenia ako je napríklad zlyhávanie srdca alebo infarkt srdcového svalu.

Bradykardia, spomalenie srdcového rytmu, a tachykardia, zrýchlenie srdcového rytmu, sa tiež vyznačujú malátnosťou.

Zlyhávanie srdca je vážne chronické ochorenie, kedy sa v dôsledku poruchy srdcovej funkcie nedostatočne prečerpáva krv a srdce tak nie je schopné postačujúco zásobovať telo kyslíkom a živinami.

Srdcové zlyhávanie neznamená, že srdce prestáva pracovať. Znamená to to, že srdce nám pracuje pomalšie ako by malo a s tým súvisí nedostatočne prečerpávanie krvi, ktoré sa inak môže prejaviť aj zníženou fyzickou aktivitou, dýchavičnosťou ale aj malátnosťou.

Diagnostika

Diagnostika prebieha zväčša u praktického lekára, ktorý najskôr vykoná anamnézu. Základným vyšetrením by mal byť krvný odber, pri ktorom lekár porovná hodnoty krvných teliesok. Malátnosť môže byť prejavom anémie, preto sú krvné testy veľmi dôležité.

Anémia je stav organizmu, pri ktorom je počet červených krviniek znížený pod odporúčaný stav. Krvné testy taktiež môžu výlučiť prítomnosť onkologického ochorenia, ktoré sa taktiež môže prejaviť zvýšenou únavou organizmu.

Ďalším vyšetrením by malo byť určite aj vyšetrenie moču, ktoré je dôležité na stanovenie hladiny cukru a tým pádom diagnostiky cukrovky.

Praktický lekár by tiež nemal zabudnúť na meranie tlaku, pretože trvalo znížený tlak sa prejavuje taktiež malátnosťou.

Kedy navštíviť lekára

Malátnosť by sme nemali podceňovať, pretože môže ísť o príznak oveľa vážnejšieho ochorenia ako sa na prvý pohľad môže zdať.

Praktického lekára by sme mali navštíviť, pokiaľ malátnosť pretrváva už dlhšiu dobu a je spojená s inými príznakmi napríklad so zvýšenou teplotou, točením hlavy, stratou vedomia.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button