Opuchnuté mandle
Opuchnuté mandle sa vyskytujú spolu s infekčným ochorením, najčastejšie horných dýchacích ciest. Úlohou mandlí je totiž zastavenie infekcie, ktorá sa potom nedokáže šíriť ďalej do organizmu. Avšak nie každý má ešte mandle. Niektorým ľuďom sa odobrali kvôli častým infekciám horných dýchacích ciest. Má to však nevýhodu, pretože bez mandlí bude trpieť častými infekciami dolných dýchacích ciest. Aké sú ďalšie príčiny opuchnutých mandlí a v čom spočíva liečba?
Príčiny opuchnutých mandlí:
Infekčné ochorenie stoja za vznikom tohto príznaku, no záleží aj na pôvode infekcie (bakteriálna a vírusová).
Pri bakteriálnej infekcii je prítomná najmä bolesť, napríklad pri angíne. Vírusová infekcia sa líši v tom, že napadá väčšie množstvo slizníc nielen v oblasti mandlí, ale aj na iných miestach (napríklad sa zapália spojivky).
1. Infekcie horných dýchacích ciest
Infekčné ochorenia horných dýchacích ciest sa často spájajú so zväčšením alebo opuchom mandlí. Niet divu, pretože mandle sú lymfatické tkanivá s obsahom lymfocytov a iných obranných imunitných buniek.
Slúžia ako dôležitá línia obrany proti mikroorganizmom, ktoré vstupujú do tela spolu s vdychovaným vzduchom. Najtypickejšou chorobou je angína – zápal mandlí.
Angína je časté ochorenie, ktoré sa prejavuje príznakmi, ktoré dobre poznáme.
Okrem opuchu mandlí sem radíme bolesti hlavy, horúčku, únavu, bolesti svalov, bolesť v krku a bolesť pri prehĺtaní. Taktiež sa môže vyskytnúť aj nevoľnosť a zvracanie. Ďalej môžu byť mandle pokryté bielymi ložiskami.
2. Záškrt
Záškrt je infekčné ochorenie dýchacích ciest, ktoré postihuje najmä malé deti. Dnes sa už takmer nevyskytuje, pretože existuje očkovanie.
Predtým bola táto choroba smrteľná. Záškrt sa spája s podobnými príznakmi ako angína (horúčka, bolesť hlavy a v krku, opuch krku a iné). Taktiež sa objavuje aj biely až šedý povlak na mandliach.
3. Šarlach
Šarlach je pomerne bežné infekčné ochorenie, ktoré sa taktiež vyskytuje u detí. Šarlach sa spočiatku prejavuje rovnako ako angína.
Neskôr sa baktérie usadia na sliznici dýchacích ciest a začnú tvoriť toxíny, ktoré spôsobia vznik vyrážky (najčastejšie na krku, v podpazuší a na hrudníku).
Odtiaľ sa však môže šíriť ďalej. So šarlachom sa spájajú opuchnuté mandle a aj začervenaný jazyk.
4. Mononukleóza
Mononukleóza je infekčné ochorenie, ktoré postihuje najčastejšie dospievajúcich ľudí. Aj táto choroba je do istej miery podobná klasickej angíne.
Odstupom času sa môžu vyskytovať iné príznaky – zväčšenie pečene a sleziny, čo sa spája s bolesťou v pravom (pečeň) alebo v ľavom podrebrí (slezina). V horšom prípade sa rozvinie žltačka.
5. Ostatné infekčné ochorenia
Leukémia
Leukémia je označením pre skupinu chorôb, ktoré by sa dali opísať ako “rakovina krvi“. Nádorový proces v tomto prípade postihuje biele krvinky (leukocyty). Tie sa v našom tele tvoria najmä v kostnej dreni a sú nesmierne dôležité pre imunitu organizmu.
Za určitých okolností sa stane, že dôjde k mutácii niektorej bielej krvinky, ktorá sa zažne nekontrolovateľne deliť.
Leukémia sa vyznačuje zvýšeným počtom bielych krviniek, ale tých nádorových, ktoré zapríčinia neschopnosť vykonávať funkciu pravých krviniek (bielych aj červených) a krvných doštičiek. To sa prejavuje únavou, horúčkou, nočným potením, oslabenou imunitou a opakovanými infekciami.
Okrem toho sú prítomné aj príznaky typické pre nedostatok červených krviniek, bielych krviniek a krvných doštičiek.
AIDS
AIDS je nebezpečné ochorenie prejavujúce sa postupným zlyhaním imunitného systému.
Preto je viac než jasné, že sa u vás budú objavovať časté infekcie, ktoré môžu postihnúť najmä tráviaci trakt, dýchaciu sústavu, ale aj nervovú sústavu. Už pri ľahkej infekcii môže človek zomrieť, pretože počet bielych krviniek je veľmi nízky.
Syfilis
Syfilis je infekčné ochorenie, ktoré sa prenáša pohlavným stykom. Za vznikom ochorenia stojí baktéria, ktorá sa nazýva Treponema pallidum.
Syfilis sa prejavuje rôznymi príznakmi, ako sú vredy a hrbole na koži, horúčka, vyrážky po celom tele, vypadávanie vlasov, porucha hybnosti, niekedy aj opuch mandlí a zväčšené lymfatické uzliny.
Diagnostika
Príznaky prítomné u vás a vyšetrenie ústnej dutiny pomôžu lekárovi určiť diagnózu. Nie vždy to bude stačiť, a preto môžu byť potrebné ďalšie vyšetrenie, najmä vyšetrenie krvného obrazu.
Ako liečiť opuchnuté mandle
Presnú terapiu vám určí lekár na základe diagnózy. Antibiotiká budú nasadené pri liečbe angíny, záškrtu či šarlachu.
Pri mononukleóze nie sú efektívne a v takomto prípade nám neostáva nič iné ako pokoj na lôžku a dostatok tekutín.
Ostatné príčiny sú menej časté a ich liečbu sa dozviete v článkoch, ktoré sú venované konkrétnej chorobe.
Kedy navštíviť lekára
Opuchnuté mandle sú príznakom, kedy by ste mali zájsť za lekárom. Jedná sa totiž o prítomnosť infekcie vo vašom organizme, a preto liečba a lekárske vyšetrenie bude najlepšou voľbou.
Použité zdroje: základné zdroje textu