Hnisavý výtok z ďasien

Hnisavý výtok z ďasienHnisavý výtok z ďasien je príznak, ktorý sa vyskytuje pri pokročilej infekcii ďasien. Typické ale je, že ďasná nehrajú jedinú rolu. Dochádza totiž k postihnutiu väčšej časti ústnej dutiny, najmä zubov. Tento článok bude zameraný nielen na príčiny tohto príznaku, ale aj na liečbu či prevenciu.

Príčiny hnisavého výtoku z ďasien:


1. Periodontitída

Periodontitída je zápalové ochorenie, ktorému predchádza zápal ďasien alebo zubný kaz, ktorý sa zo zubnej drene dostane až k zubnému koreňu.

Či ide o zápal ďasien, alebo o zubný kaz, oba vznikajú najčastejšie v dôsledku zlej ústnej hygieny.

Typickým príznakom zápalu ďasien je začervenanie ďasien, ale aj krvácanie ďasien (najmä pri umývaní zubov), opuch ďasien či zápach z úst.

S dlhodobým zápalom ďasien súvisí aj choroba paradentóza, no tej sa budeme venovať neskôr. Typickými príznakom zubného kazu je bolesť zuba.

Teraz sa pozrieme na stav, kedy zápal ďasien (alebo zubný kaz) prechádza do periodontitídy. Jednoducho povedané, jedná sa už o rozvinutejší zápal (napadá už aj koreň zuba), ktorý je v niektorých situáciách až nevratný.

Ďalším prejavom periodontitídy je tvorba tekutiny v oblasti zubného koreňa, ktorá neskôr hnisá. Okrem toho dochádza už aj k silnej bolesti, pretože zápal prechádza aj na kosť zubného lôžka.

2. Paradentóza

Paradentóza (alebo aj parodontitída) je zápalové ochorenie závesného aparátu zuba (paradontu), ktorý pomáha udržať zub v ďasne.

Rovnako aj tu je príčinou nesprávna ústna hygiena, čo vedie k zápalu ďasien. Ten sme si už rozobrali vyššie.

Zápal sa ďalej šíri až na parodont, kedy vzniká aj hnisavý výtok z ďasien. Zanedbanie liečby paradentózy môže viesť ku kývaniu zuba, neskôr až k vypadnutiu zuba.

Diagnostika

Presnú diagnózu určí stomatológ po vyšetrení ústnej dutiny.

Niekedy môže lekár navrhnúť aj röntgen zubov, ktorý dopodrobna ukáže stav zubov.

Ako liečiť hnisavý výtok z ďasien

V oboch prípadoch liečba spočíva vo vykonaní stomatologického zákroku.

Ak ale chcete predísť týmto problémom, budete musieť dodržiavať dostatočnú ústnu hygienu.

Kedy navštíviť lekára

Hnisavý výtok z ďasien je príznak, ktorý sa týka závažnejšieho zápalu. Preto keď sa objavuje, neváhajte a čo najskôr navštívte stomatológa.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button