Kývanie zubov
Kývanie zubov je prirodzenou súčasťou detského vývoja, pri ktorom sa detský chrup mení na trvalý. Pokiaľ kývanie zubov nastane v dospelosti pri trvalom chrupe, môže nám tento príznak poukazovať na zápal alebo ochorenie zubu, či dokonca jeho prívesného aparátu. Kývanie zubov je najčastejším príznakom zápalového alebo infekčného ochorenia nachádzajúceho sa v ústnej dutine.
Príčiny kývania zubov:
1. Detský vek
Kývanie zubov je prirodzenou súčasťou detského vývoja, pri ktorom sa mliečny chrup dieťaťa začne nahrádzať trvalým.
Na začiatku sa začnú zuby kývať z dôvodu rastu trvalých zubov na mieste, kde sa stále nachádza ešte mliečny chrup.
Po určitom čase nám mliečne zuby vypadnú, najskôr zvyknú vypadávať predné zuby. Pri vytrhávaní zubov by sme mali vyhľadať odbornú pomoc, ale nie je to vždy pravidlom.
2. Dospelosť
Kývanie zubov nie je v dospelosti také bežné ako v detskom veku. Pokiaľ ku kývaniu dôjde, tak by sme mali byt obozretní, pretože nám poukazuje na zápal buď konkrétneho zubu, prívesného aparátu zubu alebo ďasna.
Ku kývaniu môže dôjsť napríklad v prítomnosti zubného kazu, ktorý sa mohol rozšíriť aj do zubného koreňa a tým narušiť pevnosť, stabilitu a primárnu funkciu zubu.
V horšom prípade nám môže tento príznak poukazovať na samotné ochorenie zubu, ďasna alebo prívesného aparátu.
Rozhodne by sme kývanie zubov nemali podceniť a mali by sme sa poradiť so svojim stomatológom, aby vylúčil ochorenia ako napríklad gingivitída, parodontída či paradentóza.
3. Gingivitída
Gingivitída alebo taktiež aj zápal ďasien je ochorenie, ktoré postihuje čoraz viac ľudí. Ide o ochorenie, ktoré sa vyznačuje opuchom, začervenaním až krvácaním z ďasien.
Ku krvácaniu dochádza najmä pri čistení zubov, medzizubných priestorov alebo pri zahryznutí do tvrdej potravy.
Hlavnou príčinou gingivitídy je nahromadenie zubného povlaku. Zubný povlak je vrstva bakérii, ktorá sa neustále vytvára na zuboch, v medzizubných priestoroch a najmä v ťažko dostupných miestach pri umývaní.
Práve táto vrstva bakérii je zodpovedná za množstvo ochorení zubov či ďasien.
Gingivitída je v skorom štádiu ľahko liečiteľná, preto je dôležité sa poradiť so svojim stomatológom, aby sa predišlo vážnejším komplikáciam.
4. Paradentóza
Paradentóza – strašiak, ktorému sa každý snaží vyhnúť. Paradentóza je infekčné ochorenie baktérialného pôvodu, ktoré postihuje ďasno, kostné lôžko, v ktorom je zub uložený a väzy, ktoré zub s kostným lôžkom spájajú.
Ako pri väčšine ochorení zubov či ďasien hlavnou príčinou je nesprávna alebo zanedbaná starostlivosť o zuby.
Zlým čistením zubov sa vytvára zubný povlak, ktorý prechádza do zubného kameňa a ten je už len krôčik od zápalu ďasna, ktorý sa môže ďalej šíriť do väzov a kostí.
Hlavným príznakom je krvácavosť pri čistení zubov, ale nie je to podmienka. Krvácavosť u fajčiarov niekedy chýba. Taktiež je typický zápach z úst.
Diagnostika
Kývanie zubov si dokážeme pohmatom diagnostikovať aj my sami, ale veľmi dôležité je vyhľadať aj odbornú pomoc, aby sme predišli možným vážnejším komplikáciam ako sú ochorenia gingivitída, paradentóza a mnoho ďalších.
Stomatológ nám skontroluje ústnu dutinu pohľadom a určí nám v lepšom prípade ďalšiu nevyhnutnú liečbu, v horšom prípade môžeme o zub aj prísť.
Ako liečiť kývanie zubov
Kývanie zubov samotné sa nelieči, lieči sa príčina, čo kývanie spôsobila.
Táto príčina je zápal ďasien, ktorý oslabuje zub a zubný aparát a z toho dôvodu dochádza k strate stability zubu.
Prevencia
Prevencia kývania zubov je úplne jednoduchá – správna starostlivosť o zuby.
Správne čistenie zubov a medzizubných priestorov, nepodceňovanie starostlivosti o zuby, používanie ústnych vôd a pravidelná návšteva stomatológa a dentálnej hygieny tvoria tú najúčinnejšiú prevenciu proti kývaniu zubov.
Kedy navštíviť lekára
Lekára by sme mali navštíviť ak už dlhšie pozorujeme krvácanie z ďasien pri čistení zubov alebo pri konzumovaní tvrdej potravy a ihneď po tom ako zistíme, že naše zuby sa kývu.
Použité zdroje: základné zdroje textu