Veľký jazyk
Nález veľkého jazyka môže byť súčasťou mnohých chorobných stavov, vrodených aj vzniknutých za života. Odborne sa abnormálne veľký jazyk označuje ako makroglosia. Príčin môže byť mnoho.
Aké sú teda príčiny veľkého jazyka? Viac sa dozviete v nasledujúcom článku.
Príčiny veľkého jazyka:
1. Vrodená porucha
Viacero geneticky podmienených a vrodených porúch a syndrómov je spojených s makroglosiou. Typický je napríklad Downov syndróm.
Môže ísť buď o skutočne zväčšené tkanivo jazyka, o geneticky dané ukladanie rôznych látok v tkanivách tela vrátane jazyka (vrodené metabolické choroby), či o vrodené deformácie dolnej čeľuste a ústnej dutiny, pri ktorých je jazyk vystrkovaný nahor, a tým sa zdá opticky väčší.
2. Alergická reakcia
Náhle zväčšenie jazyka je nepríjemnou a nebezpečnou formou alergie. Zvyčajne sa jedná o alergiu na bodnutie hmyzom (hlavne bodnutie včelou či osou) alebo alergiou na potraviny. Zväčšenie je v tomto prípade dané opuchom jazyka.
Veľký jazyk po pichnutí hmyzom patrí medzi 1. stupeň alergickej reakcie a pacientovi bez rýchlej pomoci hrozí smrť. Výrazný a rýchly opuch jazyka môže zúžiť dýchacie cesty a postihnutý sa môže ľahko udusiť.
3. Amyloidóza
Toto ochorenie je spojené s ukladaním abnormálnej bielkoviny (amyloid) v rôznych orgánoch tela. Veľký jazyk nie je pochopiteľne hlavným problémom. Zasiahnuté orgány sú zväčšené a tuhé.
Poškodenie srdca (dochádza k arytmii alebo dokonca k zlyhaniu), obličiek, pľúc a iných životne dôležitých orgánov čo je podstatne nebezpečnejšie.
Jedným zo symptómov je tiež prítomnosť Bence-Jonesovej bielkoviny v moči, čo sú ľahké reťazce imunoglobulínov (protilátky, ktoré organizmus bežne produkuje proti cudzorodej látke, ktorá vnikne do organizmu).
4. Akromegália
Jedná sa o hormonálne ochorenie, pri ktorom dochádza u dospelého človeka v mozgovom podväzku k nadprodukcii tzv. Somatotropného hormónu (STH).
Tento hormón je zodpovedný za rast tkanív. U dieťaťa by vznikol relatívne symetrický nadmerný vzrast (gigantizmus).
U dospelého vznikne akromegália, ktorej podstatou je asymetrické zväčšenie niektorých častí tela, najmä okrajových – jazyk, uši, končatiny, penis, a pod.
5. Rakovina jazyka
Veľký jazyk môže byť spôsobený aj rakovinou jazyka. Nejedná sa o príliš častú formu rakoviny.
Viac ohrození sú fajčiari a ľudia s nadmerným príjmom alkoholických nápojov. Tumorózne tkanivo môže pochopiteľne jazyk objemovo zväčšiť.
6. Zápal jazyka
Infekčný zápal jazyka nie je až tak častý, môže k nemu dôjsť pri prieniku baktérií povrchovým poranením (uhryznutie sa do jazyka).
Zapálovo zmenené tkanivo je presiaknuté, výrazne začervenané a bolestivé, vylúčiť nemožno ani vznik hnisavého abscesu (dutiny vyplnené hnisom, ktoré sa môžu objavovať na rôznych miestach tela).
7. Znížená funkcia štítnej žľazy
U zníženej produkcie hormónov štítnej žľazy dochádza k presiaknutiu tkanív tela, okrem iného aj jazyka. Výrazne zväčšený jazyk nachádzame u detí s vrodene nízkou funkciou štítnej žľazy.
Ďalším príznakom týchto detí je bohužiaľ značné zníženie inteligencie (odborne kreténizmus).
8. Leukémia a lymfómy
U týchto krvných nádorových chorôb nemožno vylúčiť hromadenie nádorových bielych krviniek v jazyku, pričom dochádza k jeho zväčšeniu.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/velky-jazyk-makroglosie
Použité zdroje: základné zdroje textu