Gigantizmus

gigantizmusGigantizmus je relatívne zriedkavá hormonálna porucha, ktorá spôsobí abnormálny vzrast postihnutého človeka. Aké sú príčiny tejto poruchy, ako sa prejavuje, ako ju diagnostikovať a liečiť? Všetko potrebné sa dozviete v tomto článku.

Príčiny gigantizmu

Gigantizmus je zvyčajne spôsobený nadmernou produkciou tzv. somatotropného hormónu (STH). Tento hormón je produkovaný v mozgovom podväzku (hypofýza) a je zodpovedný za rast orgánov a tkanív.

Nadprodukcia hormónu v detskom veku vyvolá gigantizmus, u dospelých však vzniká akromegália.

Zvýšená produkcia STH je zvyčajne spôsobená nezhubným nádorom hypofýzy, ktorého bunky majú uchovanú schopnosť STH vytvárať.

Prejavy

Postihnutý jedinec začne nadmerne rásť a dorastá do výšky nad dva metre. Jeho postava je nápadne veľká, ale pritom symetrická, čo je veľký rozdiel oproti akromegálii, pre ktorú je naopak typické nesúmerné zväčšenie niektorých častí tela.

Problémy môže spôsobiť aj samotný nádor hypofýzy, ktorý môže utlačiť okolité štruktúry vrátane zrakového nervu a spôsobiť poruchy zraku (charakteristické sú výpadky v zornom poli).

Diagnostika

Diagnóza je stanovená na základe nadmerného telesného vzrastu a zvýšenej hodnoty somatotropného hormónu v krvi.

Hodnotenie tejto koncentrácie je však zložitejšie, pretože sa jeho prirodzená koncentrácia počas dňa relatívne výrazne mení.

Pri podozrení na prítomnosť nádoru hypofýzy je vhodné vykonať CT vyšetrenie alebo magnetickú rezonanciu mozgu.

Liečba

U chorých je väčšinou zvažované odstránenie nádoru hypofýzy chirurgickým zákrokom s možným ožiarením ložiska.

Proti účinku somatotropného hormónu možno okrem toho podávať iný hormón – somatostatín – a zlúčeniny chemicky príbuzné (tzv. analógy somatostatínu).

Zdroj: https://www.stefajir.cz/gigantismus

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button